لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

اوباما: قانون با تمام قدرت درباره مظنون به کشتن شهروندان افغان اجرا می شود


اوباما: قانون با تمام قدرت درباره مظنون به کشتن شهروندان افغان اجرا می شود
اوباما: قانون با تمام قدرت درباره مظنون به کشتن شهروندان افغان اجرا می شود

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید سرباز آمریکایی که روز یکشنبه ۱۶ شهروند افغان را کشت، با قدرت کامل قانون روبرو خواهد شد.

آقای اوباما روز سه شنبه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت ایالات متحده این حادثه را «به همان اندازه که اگر شهروندان و کودکان خود ما کشته می شدند، جدی می گیرد.»

در همین حال، آقای اوباما گفت او یقین فوق العاده ای به رهبران ارتش آمریکا و اعضای نیروهای مسلح که در افغانستان مستقر هستند دارد، و تکرار کرد که علیرغم قتل ها و خشم عمومی، عقب نشینی شتابزده ای از کشور در کار نخواهد بود.

آقای اوباما روز سه شنبه گفت آمریکا نیروهای خود را تا پایان ۲۰۱۴ «مسئولانه» کاهش خواهد داد. وی افزود در مجموع ۳۳ هزار سرباز تا پايان سال جاری ميلادی از افغانستان خارج می شوند. در حال حاضر ۹۱ هزار سرباز آمريکايی و ۳۴ تا ۳۷ هزار نفز از نيروهای ناتو در افغانستان بسر می برند.

در این میان، ستیزه گران طالبان روز سه شنبه به مراسم یادبود ۱۶ روستایی که توسط یک سرباز آمریکایی کشته شدند حمله کردند، یک سرباز افغان را کشتند و یک سرباز را مجروح کردند.

تیراندازی وقتی آغاز شد که اعضای یک هیات اعزامی از کابل، از جمله دو برادر حامد کرزی رییس جمهوری و مقامات فرمانداری قندهار در مراسم کشته شدگان حضور یافتند. در حالی که به نیروهای امنیتی تلفاتی وارد آمد، اعضای هیات آسیب ندیدند و بسلامت به شهر قندهار بازگشتند.

طالبان عهده کرده اند از کشتار ۱۶ افغان، که بسیاری از آنها زن و کودک بودند انتقام بگیرند.

روز سه شنبه همچنین صدها دانشجو در شهر جلال آباد به قتل ها اعتراض کردند. برخی از تظاهر کنندگان شعار می دادند «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اوباما».

مقامات آمریکایی هشدار داده بودند که کشته شدن شهروندان افغان ممکن است به تشدید خشونت ضد آمریکایی در کشور منجر شود. اما در مقایسه با خشم عمومی در پی سوزاندن ناخواسته نسخه های قران در یک پایگاه نظامی آمریکا، پاسخ تاکنون آرام بوده است.

پارلمان افغانستان قتل ها را محکوم کرده و از دولت آمریکا درخواست کرده است عاملان را در یک دادگاه علنی محاکمه و مجازات کند. آمریکا گفته است سربازی که شهروندان افغان را کشت تابع قوانین نظامی ایالات متحده خواهد بود و در صورت محکومیت ممکن است با اعدام روبرو شود.

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه گفت ایالات متحده باید از این «رویدادهای اندوهبار» بیاموزد و «هر کاری را که امکان دارد برای جلوگیری از تکرار آنها انجام دهد.»

XS
SM
MD
LG