لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

سفارت آمریکا در کابل گسترش پیدا می کند


سفارت آمریکا در کابل گسترش پیدا می کند
سفارت آمریکا در کابل گسترش پیدا می کند

ناتو از کشته شدن پنج شهروند افغانی، از جمله دو کودک، در جریان حمله شورشیان در جنوب این کشور خبرداد.

اطلاعیه ناتو حاکی است این حادثه زمانی روی داد که ستیزه گران طالبان بسوی سربازان در ناحیه نادعلی در ایالت هلمند تیراندازی کردند. شهروندان، هدف آتش غیر مستقیم قرار گرفتند. دست کم ۹ نفر نیز مجروح شدند.

درناحیه دیگری در هلمند، بگفته مقامات افغان، در انفجار یک بمب کنارجاده ای سه پلیس جان سپردند و ۵ نفر مجروح شدند.

بمب کنار جاده ای دیگری، یک سرباز ناتو را در جنوب این کشور کشت. دومین سرباز ائتلاف در حمله شورشیان در شمال افغانستان کشته شد. ناتو در این زمینه جزییاتی ارائه نداده است.

با مرگ آنها شمار سربازان ائتلاف که امسال در افغانستان کشته شده اند به دست کم ۶۰۹ تن افزایش یافت.

ناتو روز چهارشنبه گفت نیروهای افغان و ائتلاف روز سه شنبه در جریان عملیاتی برای بازداشت یک رهبر طالبان در ایالت هلمند، «چندین شورشی» را کشتند.

این در حالی است که آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد سفارت خود در کابل را توسعه می دهد. آمریکا می گوید پروژه ۵۱۱ میلیون دلاری، شامل ساختمان های جدید برای دفاتر و اقامتگاه، ۱۵۰۰ کارگر افغان را استخدام خواهد کرد.

سفیر آمریکا در کابل، توسعه سفارتخانه را نمونه ای از تعهد دراز مدت آمریکا به افغانستان توصیف کرد. او یاد آور شد صدها کارمند جدید در محل سفارت کار کرده اند.

در این میان، مقاماتی از افغانستان و کشورهای منطقه ای روز چهارشنبه برای شرکت در کنفرانسی که بر بازسازی این کشور جنگزده متمرکز است، در استانبول ترکیه گردهم آمدند.

XS
SM
MD
LG