لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

تشکیل شورای مذاکرات صلح با طالبان از سوی حامد کرزی


تشکیل شورای مذاکرات صلح با طالبان از سوی حامد کرزی
تشکیل شورای مذاکرات صلح با طالبان از سوی حامد کرزی

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، تشکیل شورایی را برای دنبال کردن مذاکرات صلح با طالبان اعلام کرده است.

در بیانیه ای که دفتر آقای کرزی روز شنبه صادر کرد گفته می شود ایجاد «شورای عالی صلح» گامی مهم در جهت مذاکرات صلح است. بیانیه حاکی است که اعضای شورا به زودی اعلام خواهند شد، اما شامل رهبران جهادی، شخصیت های متنفذ و زنان خواهد بود.

برنامه تشکیل چنین شورایی ژوئن گذشته در جرگه صلح در کابل تصویب شد. مشوق های پولی و شغلی به شورشیانی که حاضر باشند دست از خشونت بدارند و پیوندهای خود را با شبکه های تروریستی بگسلند، از جمله مواد مطرح شده است.

طالبان تا کنون به مذاکرات، که حامد کرزی آن را بهترین استراتژی برای آشتی نامیده، علاقه زیادی نشان نداده اند.

پیشنهاد تشکیل شورای صلح در حالی اعلام می شود که شورشیان به خشونت های بیشتری دست زده اند، و ۱۰ نفر در حملاتی در سراسر افغانستان کشته شدند.

در انفجاری در استان قندوز در جنوب افغانستان در روز شنبه، چهار پلیس و دست کم یک غیر نظامی کشته شدند.

مقامات می گویند در این حادثه چندین نفر نیز مجروح شدند. به گفته آنها مواد منفجره در یک موتورسیکلت کار گذاشته شده بود.

در استان قندهار، در حمله یک بمب گذار انتحاری به یک کاروان ناتو سه غیر نظامی جان سپردند و ۱۳ نفر زخمی شدند. در مورد زخمی شدن افراد ناتو هنوز گزارشی نرسیده است.

در نقطه ای دیگر در افغانستان، به گفته ناتو یک فرمانده طالبان روز جمعه در شهر قندهار دستگیر شد.

روز جمعه همچنین سربازان یک عضو طالبان، کارشناس بمب، را در ناحیه گردز در استان پکتیا، و دو شورشی را در عملیاتی در ایالت خوست، بازداشت کردند.

در رویدادی جداگانه، معاون فرمانده نیروهای ناتو گفت فرماندهان بیش از اندازه در مورد بازپس گیری مناطق کلیدی که در کنترل طالبان است، خوش بین بوده اند.

نیک پارکر، ژنرال بریتانیایی، روز شنبه به خبرنگاران گفت او در برخی از بیانیه هایی که پیش از حمله به شهر مارجه در استان هلمند صادر کرد، «بیش از حد مثبت» بود.

سربازان در فوریه گذشته برای بیرون راندن طالبان دست به حمله زدند، اما از آن هنگام با مقاومت سر سختانه ای در قرارگاه شورشیان روبرو بوده اند. این مقاومت ها، تاسیس یک دولت محلی را مشکل می کند.

XS
SM
MD
LG