لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

پارلمان افغانستان فقط ۷ وزیر پیشنهادی کرزی را تایید می کند


از ۲۴ نامزد، اعضای پارلمان فقط ۷ نفر را تایید کردند. آنها از طریق رای مخفی نارضایی خود را از گزینش های کرزی نشان دادند.

اسماعیل خان جنگ سالار سابق و وزیر فعلی انرژی، که به نقض حقوق بشر متهم است، از جمله کسانی است که رد شدند.

خان در دهه ۱۹۸۰ با شوروی سابق جنگید و بعدا بدلیل جنگ با طالبان به یک قهرمان شهرت یافت و در سال ۲۰۰۰ از زندان طالبان گریخت. اما گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند خان همانند یک دیکتاتور بر هرات حکومت می کرد، و مخالفان خود را شکنجه می داد.

پارلمان همچنین با نامزدهای کرزی برای پستهای وزارت دادگستری، اقتصاد و بهداشت عمومی مخالفت کرد. آنها تنها زن در کابینه، وزیر فعلی امور زنان را نیز رد کردند.

کرزی می تواند هریک از نامزدها را برای دور دوم رای گیری دوباره به پارلمان معرفی کند، اما اگر آنها باهم رد شوند، او باید فهرست جدید ارائه دهد.

حامد کرزی از اسماعیل خان و تمام ۲۴ گزینش خود برای پست های کابینه دفاع کرده است و می گوید آنها تمام افغانستان را نمایندگی می کنند.

هنگامی رای گیری پارلمان، کرزی در ایالت هلمند بود و با وزیران فعلی دفاع و کشور، و نیز ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده ارشد ناتو و نیروهای آمریکا در افغانستان جلسه ای ترتیب داده بود.

روز شنبه کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد انتخابات پارلمانی، علیرغم فشار بین المللی برای بتاخیر انداختن رای گیری تا زمانی که دولت بتواند به مساله فساد بپردازد، در ۲۲ ماه مه برگزار خواهد شد.

در همین حال، در ایالت خوست، نیروی بین المللی کمک امنیتی گفت رهبر یک سلول شبکه حقانی را در عملیاتی با نیروهای افغان دستگیر کرده است.

این شبکه با طالبان متحد است و یکی از مرگبارترین جناح های ستیزه گر در افغانستان تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG