لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۶

تظاهرات هزار نفری افغان ها علیه پیمان درازمدت استراتژیک با آمريکا


تظاهرات هزار نفری افغان ها علیه پیمان درازمدت استراتژیک با آمريکا
تظاهرات هزار نفری افغان ها علیه پیمان درازمدت استراتژیک با آمريکا

مقامات افغان می گویند قریب هزار نفر، که بیشترشان دانشجو بودند، روز یکشنبه در شرق افغانستان به خیابان ها ریختند تا به یک پیمان مشارکت استراتژیک درازمدت افغانستان با آمريکا اعتراض کنند - پیمانی که ماندن شماری از سربازان آمريکائی را در افغانستان- به رغم خروج نیروهای رزمی بین المللی ازآن کشور پس از سال ۲۰۱۴، مجاز می شناسد.

مجمعی سنتی، مرکب از دو هزار سیاستمدار، و شماری از ریش سفیدان قبایل افغان، موسوم به لویه جرگه، روز شنبه در پایان جلساتی که چهار روز طول کشید، پیمان مشارکت را تائید کرده است. با اینحال حمایت نمایندگان این مجلس از پیمان، با بعضی ملاحظات همراه بوده است. آنان خواستار متوقف ساختن حملات شبانه نیروهای ائتلافی هستند که با ابراز ناخشنودی و حتی تنفر افغان ها روبروست. آنان ضمنا می خواهند مطمئن شوند که آمريکا توقیف شدگان دراین حملات را به مقامات افغان تحویل دهد.

نمایندگان لویه جرگه همچنین از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواسته اند مطمئن شود دوره زمانی هرگونه پیمانی با آمريکا محدود به ده سال باشد، و به دولت آقای کرزی نیز پیشنهاداتی ارائه داده اند که متضمن تلاش برای برقراری صلح با طالبان، از جمله مذاکره برای آشتی ملی است.

طالبان ضمن تقبیح لویه جرگه، خواستار خروج تمامی سربازان خارجی از افغانستان شده است.

XS
SM
MD
LG