لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

کرزی: بمباران مناطق مسکونی مطلقاً ممنوع است


حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز سه شنبه به خبرنگاران رسانه ها گفت استفاده ناتو از بمباران در مناطق مسکونی «مطلقاً ممنوع» شده است، حتی زمانی که نیروهای ائلاف مورد حمله واقع شوند.

آقای کرزی گفت دولت افغانستان چنین حملات هوایی را استفاده «نامناسب» از قدرت و «غیر مشروع» می داند.

اظهارات رئیس جمهوری افغانستان یک روز بعد از اطلاعیه مقامهای ناتو مبنی بر محدود کردن استفاده از حملات هوایی در مناطق مسکونی است. این بیانیه بعد از حملات مرگبار هفته گذشته انجام شد که به گفته مقامهای افغان ۱۸ غیر نظامی بر اثر آن کشته شدند.

ژنرال کورتیس اسکاپوروتی معاون فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان روز دوشنبه گفت با وجود محدودیت های جدیدی، نیروها هنوز می توانند در فقدان دیگر راهها از حمله هوایی استفاده کنند.

آقای کرزی مدتهاست از این بمباران ها انتقاد می کند. رئیس جمهوری افغانستان روز سه شنبه با اشاره به فرانسه و آمریکا، که بزرگترین شرکای نیروهای ائتلاف هستند، گفت این شیوه ها در این کشورها هرگز مورد استفاده قرار نمی گیرد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت کشورش به دلیل آسیب دیدن شهروندان توسط حملات نیروهای ائتلاف، دچار خطر شده و این موضوع تنش های جدی میان افغانستان با نیروهای متحد در ناتو و آمریکا ایجاد کرده است.

آقای کرزی گفت یکی ازدلایل امضای قرارد همکاری دوجانبه در ماه آوریل با آمریکا این بود که فصل جدیدی در مناسبات دو کشور گشوده شود.

این قرارداد افغانستان را مسئول همه عملیات ویژه می داند، از جمله عملیات شبانه که علیه رهبران شورشیان انجام می شود.

نیروهای رزمی بین المللی قرار است تا سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند و همه مسئولیتهای امنیتی را تا پایان آن سال به نیروهای افغان بسپارند.

در همین حال روز سه شنبه مقامهای افغان در ولایت بلخ گزارش کردند که یک بمب گذار دوچرخه سوار انتخاری، دو شهروند غیر نظامی را کشته و ۵ پلیس را مجروح کرده است.
XS
SM
MD
LG