لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

طالبان مسئولیت حملات افغانستان را بر عهده گرفت


Suicide Bombings Kill 22 in Southern Afghanistan
Suicide Bombings Kill 22 in Southern Afghanistan
مقامات افغانستان می گویند بمب اندازان انتحاری دست کم ۲۲ غیر نظامی را در نزدیکی یک پایگاه ناتو در جنوب این کشور کشته اند.

دو بمب انداز روز چهارشنبه به یک توقفگاه اتومبیل در ایالت قندهار حمله کردند، در حالی که رانندگان کامیون ها و دیگران در انتظار ورود به پایگاه در آنجا جمع شده بودند.

یک مهاجم موتور سوار نخستین انفجار را انجام داد، و در حالی که مردم به کمک قربانیان شتافتند، دومین نفر بمبی را در نزدیکی مغازه های کوچک منفجر کرد.

انفجارها در نزدیکی میدان هوایی قندهار روی داد. دست کم ۵۰ تن بر اثر این انفجارها مجروح شدند.

طالبان مسئولیت حملات را پذیرفته است. ناتو روز چهارشنبه طالبان را به ادامه کشتار شهروندان متهم کرد و عملیات آن را «جدی ترین تهدید برای حاکمیت افغانستان» نامید.

در شرق افغانستان نیز - به گفته مقامات - در حمله هوایی ناتو در ایالت لوگر، ۱۸ غیر نظامی از جمله زنان و کودکان کشته شده اند.

ناتو گفت در عملیات روز چهارشبنه که هدف آن یکی از رهبران طالبان بود، چندین شورشی کشته شدند. بیانیه نیروهای ائتلاف می گوید در این حمله دو زن نیز مجروح شدند، اما به مرگ غیر نظامیان اشاره نمی کند.

بر اساس بیانیه نیروهای ائتلاف، حملات در پی تیراندازی شورشیان به سوی نیروی مشترک افغان – ناتو که سعی داشت رهبر طالبان را بازداشت کند صورت گرفت.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان بارها از نیروهای بین المللی به دلیل وارد آوردن تلفات به غیر نظامیان انتقاد کرده است. رئیس جمهوری افغانستان هفته پیش دستور داد درباره حمله هوایی نیروهای ائتلاف در ایالت پکتیا که - به گفته مقامهای افغانستان - به مرگ یک خانواده ۸ نفری انجامید تحقیق شود.

هیات کمک سازمان ملل متحد در افغانستان هفته پیش در بیانیه ای گفت شمار تلفات غیر نظامیان در افغانستان همچنان بالا است.

ادامه خشونت نگرانی هایی را در مورد توانائی نیروهای افغان برای تامین امنیت کشور بعد از سال ۲۰۱۴، که قرار است اکثر نیروهای ناتو نقش رزمی خود را در افغانستان به پایان برسانند، به وجود آورده است.

ناتو روز چهارشنبه اعلام کرد دو نفر از سربازان آن در سقوط هلیکوپتر در شرق افغانستان کشته شدند. و تحقیقاتی در باره علت حادثه آغاز شده است.

و در شمال افغانستان، برنامه جهانی غذا روز چهارشنبه اعلام کرد یک کاروان شامل ۱۵ کامیون حامل بسته های غذا برای دانش آموزان در ناحیه شیخ علی در ایالت پروان هدف حمله قرار گرفت. آژانس وابسته به سازمان ملل متحد گفت تمام رانندگان سالم هستند، اما ۳ کامیون آتش زده شدند. این نخستین بار است که مستقیما به کامیون های برنامه جهانی عذا حمله می شود.
XS
SM
MD
LG