لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۵

ابراز همدردی دولت آمریکا با آسیب‌دیدگان زلزله در افغانستان


زلزله افغانستان
زلزله افغانستان

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه در واکنش به زلزله مرگبار در افغانستان با ابراز تاسف عمیق از سوی دولت جو بایدن گفت که وی این تحولات را زیر نظر دارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به سازمان توسعه جهانی ایالات متحده یو.اس.اید (USAID) و دیگر نهادهای فدرال دستور داده است تا گزینه‌های اقدامات ایالات متحده برای کمک به آسیب‌دیدگان را بررسی کنند.

دستیار رئیس جمهوری آمریکا افزود: ایالات متحده مفتخر است که بزرگترین اهداکننده کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و نهادهای بشردوستانه است و ما متعهد هستیم که به حمایت خود از نیازهای مردم افغانستان ادامه دهیم.

در کنار ایالات متحده، برخی از کشورهای همسایه افغانستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد نیز برای کمک با زلزله‌زدگان اظهار آمادگی کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ضمن ابراز تسلیت با زلزله‌زدگان گفته است که «تیم‌های ما از قبل ارزیابی‌ نیازمندی‌های را آغاز کرده و حمایت‌های ابتدایی را ارایه کرده‌اند.»

او همچنین با بیان این که «اکنون زمان همبستگی است»، از جامعه جهانی خواسته تا برای صدها خانواده زلزله‌زده کمک فراهم کنند.

زلزله افغانستان، انتقال آسیب‌دیدگان
زلزله افغانستان، انتقال آسیب‌دیدگان

رامیز الکبروف، هماهنگ‌کننده‌ امور بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان نیز گفته است نهادهای امدادی این سازمان «درحال بررسی نیازها و پاسخ‌گویی» به پیامدهای این زلزله هستند.

همچنین اتحادیه اروپا اعلام کرده که «وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد» و آماده انجام هماهنگی‌ها برای ارسال کمک است.

رسانه‌های افغانستان روز چهارشنبه یکم تیر از وقوع زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر در ۴۴ کیلومتری شهر «خوست» در شرق این کشور خبر دادند که بنا بر گزارش‌های رسمی بیش از هزار کشته و افزون بر هزار و ۵۰۰ زخمی داشته است.

این زلزله که بخش‌هایی از پاکستان را نیز لرزانده، «مرگبارترین زمین‌لرزه دو دهه گذشته» افغانستان اعلام شده است.

زلزله افغانستان، یکم تیر ۱۴۰۱
زلزله افغانستان، یکم تیر ۱۴۰۱

بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت طالبان، گفته است که این زمین‌لرزه چهار شهرستان در استان خوست را به شدت تکان داده است که بر اثر آن، ده‌ها خانه به طور کامل تخریب شده‌اند.

طالبان گفته‌اند که شهرستان‌های برمل، زیروک، نکی، و کیان در استان پکتیکا بیشترین آسیب ناشی از این زلزله را متحمل شده‌اند، تاکنون صدها نفر از محل سکونت‌شان در استان پکتیا آواره شده‌اند و به کمک‌های بشردوستانه فوری نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG