لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۴

چالش های آموزش پليس جديد در افغانستان- بخش دوم


چالش های آموزش پليس جديد در افغانستان- بخش دوم
چالش های آموزش پليس جديد در افغانستان- بخش دوم

تلاش برای برقراری و حفظ امنيت در افغانستان تغيير جهت می دهد. در حالی که نيروهای ايالات متحده و پيمان اتلانتيک شمالی – ناتو- برای خروج از افغانستان آماده می شوند فعاليت آنان برای آموزش دادن نيروهای امنيتی محلی و تضعيف طالبان شدت گرفته است. شهر مرزک در استان ناآرام پکتيکا در مرز افغانستان و پاکستان با طرح مسدود کردن راه رسيدن تسليحات و تجهيزات به طالبان، بدليل نافرمانی يک پليس محلی به چالش کشيده شد.

برای برقراری امنيت شهر مرزک يک نيروی پليس محلی که ۵۰ عضو آن از قبيله های محل بودند تعليم داده شدند، به اين اميد که اين ۵۰ نفر بتوانند حملات طالبان به شهر را خنثی کنند. اما اقدام يک پليس محلی متمرد و نافرمان نقشه نيروهای ائتلاف برای سپردن امنيت به پليس قبيله ای را به خطر انداخت.

در حالی که آموزش اولين گروه پليس محلی به پايان می رسيد، جيم پرکينز، سروان ارتش ايالات متحده مستقر در ناحيه، خبرهای ناگواری را از ريش سفيدان شهر، دريافت کرد.

جيم پرکينز می گويد: امروز يکی از پليس های محلی برای پاسداری بيرون رفت و چند نفر را که می گفت طالبان هستند دستگير کرد؛ ما فکر می کنيم اين پليس محلی با آن افراد دشمنی شخصی داشته است.

ريش سفيدان محلی می گويند محمد امان که فرمانده يک جوخه بود اتهامات نادرستی را به اين افراد زده است. او حتی در مقامی نبود که کسی را دستگير کند. در نتيجه ريش سفيدان قبيله ای در محل تهديد کردند حمايت خود را از نيروهای ائتلاف قطع می کنند.

نيروهای ائتلاف سالها برای آموزش پليس محلی که ساکنان منطقه به آنان اعتماد داشته باشند تلاش کرده اند. در نتيجه سروان پرکينز و همکاران آمريکايی و افغانش سريعا، واکنش نشان دادند.

جيم پرکينز از ريش سفيدان منطقه عذرخواهی و محمد امان را اخراج کرد. ماموران نيز اسلحه او را توقيف کردند.

ولی مشکل در اينجا پايان نيافت. ده پليس که به محمد امان وفادار بودند تهديد کردند اگر او به کار باز نگردد آن ها استعفا می دهند. سرانجام قرار شد امان در شهر ديگری به کار مشعول شود و ده مامور پليس همچنان در مرزک به خدمت ادامه دهند.

رويداد مرزک يک مورد استثنايی نيست. فعالان حقوق بشر در افغانستان، در مناطق قبيله نشين، پليس محلی را به سو رفتار، از جمله تجاوز و قتل متهم می کنند.

اين نيروها هنوز نقش عمده ای در برنامه خروج نيروهای ائتلاف از افغانستان بازی می کنند و فرماندهان نيروهای آمريکا می گويند رفتار و اعمال پليس محلی را از نزديک زير نظر دارند.

XS
SM
MD
LG