لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

راستی‌آزمایی یک‌ ادعا؛ شاعر افغانستانی در دیدار با علی خامنه‌ای «پنجشیر» را بخشی از ایران معرفی کرد


علی خامنه‌ای، نجیب بارور
علی خامنه‌ای، نجیب بارور

تارنمای «پالی‌گراف» در مقاله‌ای به راستی‌آزمایی ادعای نادرست یک شاعر افغانستانی مهاجر پرداخته است که در دیدار با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، «پنجشیر» را بخشی از ایران معرفی کرد.

این تارنما به نقل از خبرگزاری «تسنیم» می‌نویسد که نجیب بارور، محمدکاظم کاظمی، و سید حکیم، سه شاعر افغانستانی مقیم ایران، از جمله شاعرانی بودند که ششم فروردین در حسینیه خمینی، بخشی از بیت رهبری جمهوری اسلامی، با علی خامنه‌ای دیدار کردند.

به گزارش تسنیم، علی خامنه‌ای در این دیدار درباره موضوعات مختلف سیاسی و اجتماعی، و همچنین اهمیت شعر و ادبیات فارسی، سخنرانی کرد و تعدادی از شاعران حاضر در این مراسم نیز اشعار خود را برای رهبر جمهوری اسلامی خواندند.

اما در این برنامه، نجیب بارور، شاعر افغانستانی، پیش از خواندن شعر خود برای علی خامنه‌ای، به او گفت: «من از نواحی دوردست ایران آمده‌ام، از کوه های هندوکش و پنجشیر.»

نجیب بارور
نجیب بارور

پالی‌گراف با اشاره «نادرست» بودن این ادعا می‌گوید «پنجشیر که در زبان دری به معنای پنج شیر است، یکی از ولایت‌های افغانستان است که در شمال شرقی این کشور، صدها کیلومتر از مرز افغانستان و ایران فاصله دارد.»

این تارنما به نقل از یک سایت افغانستانی می‌نویسد که نجیب بارور، تنها چند ماه پس از به قدرت رسیدن طالبان در سال ۱۴۰۱ به ایران پناهنده شده است.

انتشار اظهارات نجیب بارور در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های زیادی مواجه شد و برخی کاربران به طنز پرسیده بودند که آیا اکنون برای سفر به سایر ولایت‌های افغانستان نیاز به روادید دارند یا خیر.

یکی از کاربران با اشاره به اینکه نجیب بارور، پنجشیر را «دورترین نقطه ایران» نامیده است، پرسیده بود که حالا اگر بخواهد از سالنگ به دوستانش در پنجشیر سر بزند، باید ویزای ایران را بگیرد ؟

سالنگ نیز بخشی از افغانستان است.

ادعای نادرست نجیب بارور درباره پنجشیر، موضوع شوخی‌ها و مطالب طنز زیادی در رسانه‌ها ‌و فضای مجازی شده است.

XS
SM
MD
LG