لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

کرزی: حمله های طالبان از انتقال مسئولیت های امنیتی جلوگیری نمی کند


نمایی از آتش و دود برخاسته از هتل اینترکنتینانتال در اثر تهاجم طالبان به آن. کابل-افغانستان. ۲۹ ژوئن ۲۰۱۱
نمایی از آتش و دود برخاسته از هتل اینترکنتینانتال در اثر تهاجم طالبان به آن. کابل-افغانستان. ۲۹ ژوئن ۲۰۱۱

در افغانستان، ستیزه جویان با سلاح های سنگین در حمله ای شبانه به یکی از مشهورترین هتل های کابل، دست کم ۱۰ غیر نظامی و پلیس را کشتند.

محاصره پنج ساعته هتل اینترکنتینانتال بامداد چهارشنبه پس از آن که ۹ مهاجم خود را منفجر کردند یا، با کمک ناتو، توسط نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند پایان گرفت.

طالبان مسئولیت حمله را که شامگاه سه شنبه آغاز شد پذیرفته است. حمله به هتل با وجود شرایط ایمنی شدید اتفاق افتاد و کارکنان افغان هتل، دو مامور پلیس و یک مهمان اسپانیایی از جمله کشته شدگان بودند.

دو هلیکوپتر ناتو آخرین نفرات مردان مسلح را که روی بام هتل موضع گرفته بودند کشتند.

حمله به هتل در شب تشکیل کنفرانسی درباره انتقال تدریجی امنیت در افغانستان از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان روی داد و موجب زخمی شدن ۸ تن شد. چندین مقام محلی افغان که در کنفرانس شرکت دارند در هتل اقامت داشتند.

هتل اینترکنتینانتال، که روی تپه ساخته شده است، برای سال ها هتل اصلی پایتخت افغانستان بود و خارجیان از آن استفاده می کردند.

آخرین حمله عمده به هتلی در کابل در سال ۲۰۰۸ بود. در آن زمان ستیزه جویان به هتل «سرنا» در مرکز شهر حمله کردند و هشت تن را کشتند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه حمله به هتل اینترکنتینانتال را به عنوان یک «عمل تروریستی بی رحمانه» محکوم کرد. وی در بیانیه ای پاسخ سریع نیروهای امنیتی را ستود و گفت حمله روند انتقال امنیت را متوقف نخواهد ساخت.

در واشنگتن، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت پایتخت افغانستان «از آنچه بود بسیار امن تر است و توانایی نیروهای افغان از آنچه بود به مراتب بیشتر.» وی گفت چنین حملاتی برای مدتی ادامه خواهد یافت زیرا، به گفته وی، «کار ما تمام نشده است.»

ناتو نیز در محکوم ساختن حمله به شهروندان افغان به کرزی پیوست و آن را عملی «ناجوانمردانه» نامید. یک سخنگو گفت این ماجرا از پیشرفت روند انتقال امنیتی جلوگیری نخواهد کرد.

قرار است نیروهای افغان از آغاز ژوئیه کنترل امنیتی هفت منطقه را در دست بگیرند.

انتظار می رود تمام نیروهای خارجی خروج از افغانستان و انتقال کنترل امنیت به نیروهای محلی را تا پایان سال ۲۰۱۴ تکمیل کنند.

در همین حال، به گفته ناتو یک سرباز این سازمان روز چهارشنبه در حمله شورشیان در جنوب افغانستان کشته شد.

XS
SM
MD
LG