لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

دوازده نفر در بمبگذاری کابل کشته شدند


یک بمبگذار در حمله ای انتحاری به یک مینی بوس حامل اتباع خارجی در نزدیکی کابل، پایتخت افغانستان دست کم ۱۲ نفر را کشت.

پلیس می گوید دست کم ۹ کارگر خارجی، راننده افغان آنها، و دو افغان دیگر در حمله روز سه شنبه که نزدیک فرودگاه کابل رخ داد، کشته شدند. بمبگذار خودرویی پر از مواد انفجاری را در نزدیکی مینی بوس، در بزرگراه منتهی به فرودگاه منفجر کرد.

مقامات افغانستان می گویند خارجی های کشته شده شامل افرادی از آفریقای جنوبی و روسیه بودند که برای یک شرکت خصوصی مستقر در فرودگاه کار می کردند.


حزب اسلامی، که یک گروه شورشی افغان است مسوولیت حمله را بر عهده گرفت. این گروه اعلام کرد حمله توسط یک بمبگذار زن، و در واکنش به یک فیلم ضداسلامی صورت گرفت.

اشاره این گروه، به فیلم آماتوری است که گفته می شود با منابع مالی مسیحیان قبطی مصری در آمریکا فیلم برداری شده و در اینترنت منتشر شده است.

چارلی استدلندر، یک سخنگوی ناتو، روز سه شنبه در بیانیه ای به صدای آمریکا اعلام کرد که این سازمان در حال کاهش تعداد عملیات مشترک با نیروهای امنیتی افغان است.

این تصمیم به دنبال یک رشته حملات اخیر توسط نیروهای نفوذی علیه نیروهای ناتو، و همچنین انتشار ویدیوی ضداسلامی گرفته شده است. ۵۱ نفر از نیروهای ناتو در سال جاری میلادی کشته شده اند که از این تعداد، دست کم ۳۰ تن در حملات افراد نفوذی کشته شدند.

در پکن، لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت، عاملی برای نگرانی است اما ژنرال جان آلن، گام های لازم را برای مقابله با این موضوع برمی دارد.

ناتو در بیانیه جداگانه ای، نقش نیروهای پلیس افغان در کنترل تظاهرات اخیر علیه فیلم آماتور ضداسلامی را تایید کرد و همچنین تاکید کرد ویدیوهایی که در آن به اسلام اهانت شده است را محکوم می کند.
XS
SM
MD
LG