لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

در بمب گذاری انتحاری در افغانستان ۸ تن کشته شدند


در بمب گذاری انتحاری در افغانستان ۸ تن کشته شدند
در بمب گذاری انتحاری در افغانستان ۸ تن کشته شدند

پلیس افغانستان می گوید در انفجار یک بمب اتومبیلی انتحاری در نزدیکی خانه یک معاون سابق رییس جمهوری، دست کم ۸ تن از پای در آمدند و ۴۰ نفر مجروح شدند.

یک شاهد می گوید هدف مهاجم ظاهرا احمد ضیا مسعود بود. او برادر احمد شاه مسعود است که دو روز پیش از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا توسط افراد القاعده کشته شد.

احمد ضیا مسعود از انفجار روز سه شنبه جان به در برد، اما دو نفر از محافظانش به همراه دو زن دیگر کشته شدند. همچنین گمان می رود بمب گذار احتمالا یک هتل حفاظت شده را که اغلب خارجیان در آن اقامت می کنند، در نظر داشت.

مسئولیت حمله را کسی بر عهده نگرفته است.

انفجار، ساختمان ها را در سراسر محله اعیان نشین وزیر اکبر خان تکان داد. سفارتخانه ها و دفاتر گروه های غربی امداد در آنجا قرار گرفته اند.

این حمله در حالی روی داد که قانون گذاران افغان و فرستادگان کشورهای دیگر در کنفرانسی برای بررسی راه های مقابله با فساد در کابل جمع شده بودند.

در کنفرانس، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان بمب گذاری را محکوم کرد و آن را یک «حمله تروریستی» علیه بشریت و اسلام نامید.

آندرس فاگ راسموسن، دبیر کل ناتو، در بیانیه ای گفت این حمله نمایانگر این است که شورشیان «برای جان افغان های بی گناه هیچ ارزشی قایل نیستند.» او گفت طالبان به هر شکل از تروریسم متوسل خواهد شد تا افغان ها را برای ساختن آینده بهتر متوقف کند.

روز سه شنبه همچنین در انفجار بمبی یک سرباز آمریکایی در جنوب افغانستان کشته شد.

پیشتر در روز دوشنبه، دریادار مایک مولن رییس ستاد ارتش آمریکا، گفت وضعیت امنیتی در افغانستان بدتر می شود. او در جریان دیداری از کابل گفت عقیده بر این است که شورشیان در ۱۱ ایالت از ۳۴ ایالت دست بالا را دارند و تاکتیک های رزمی و مهارت ها بمب سازی خود را بهتر کرده اند.

XS
SM
MD
LG