لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

سکوت AFC بعد از ادعای مقام جمهوری اسلامی درباره بازی لغو شده سپاهان و الاتحاد


بعد از اینکه مقامات جمهوری اسلامی از برداشتن سردیس قاسم سلیمانی در ورزشگاه اصفهان خودداری کردند، تیم الاتحاد عربستان از ورزشگاه خارج شد و دیدار از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا لغو شد.
بعد از اینکه مقامات جمهوری اسلامی از برداشتن سردیس قاسم سلیمانی در ورزشگاه اصفهان خودداری کردند، تیم الاتحاد عربستان از ورزشگاه خارج شد و دیدار از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا لغو شد.

در یک روز گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی) واکنشی درباره بازی لغو شده سپاهان ایران و الاتحاد عربستان نشان نداد حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی پیشتر مدعی شد با همتای عربستانی توافق کرد که «بحران لغو» مسابقه حل شود.

این درحالی است که تیم عربستانی می‌گوید به درخواست ای اف سی از ورزشگاه خارج شد. پیشتر اعلام شد اصرار مقامات جمهوری اسلامی برای نگه‌داشتن سردیس قاسم سلیمانی منجر به لغو مسابقه شد و باید بازی به نفع تیم الاتحاد شود.

تیم الاتحاد عربستان که قرار بود روز دوشنبه ۱۰ مهر، در چارچوب لیگ قهرمانان آسیا و در مقابل حدود ۶۰ هزار تماشاگر، در اصفهان با تیم سپاهان رو به‌رو شود، از ورود به زمین خودداری کرد. تلویزیون دولتی «الاخباریه» عربستان سعودی اعلام کرد که علت این امتناع، نصب مجسمه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در خارج از تونل ورودی ورزشگاه بوده است.

تماشاگران ایرانی بعد از این اتفاق شعار دادند فوتبال با سیاست نمی‌خوایم.

مقامات ایران و عربستان پیشتر هم بر سر یک تصویر قاسم سلیمانی در کنفرانس خبری وزرای خارجه دو کشور در تهران هم به مشکل خورده بودند که با قهر طرف عربستانی، نهایتا محل کنفرانس تغییر کرده بود.

جمهوری اسلامی و عربستان سعودی از زمان حمله گروهی از بسیجی‌های تندروی حامی خامنه‌ای به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، روابط خود را به شدت کاهش داده بودند اما در ماههای اخیر با وساطت چین، این دو کشور در حد اعزام سفیر سعی در عادی سازی روابط دارند.

سکوت کنفدراسیون فوتبال آسیا در حالی است که این نهاد، پروتکل و قوانین فیفا را در مسابقات بین المللی رعایت می‌کند و بنابرقاعده رایزنی‌های دیپلماتیک نقشی در تصمیم و صدور حکم احتمالی برای نتیجه این بازی نقشی ندارد. مقامات ایران از تکرار این مسابقه گفته‌اند اما برخی رسانه‌های عربی می‌گویند تیم الاتحاد سه بر صفر باید برنده شود.

پس از قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی در سال ۱۳۹۵، بازی های تیم‌های دو کشور در مکان‌های بی‌طرف برگزار می‌شد. اما وقتی در اوایل سال جاری، ریاض و تهران با میانجی‌گری چین، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند، اعلام شد که تیم‌های ایرانی و عربستانی از این پس، بازی‌ها را در زمین‌های خودشان برگزار خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG