لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

مدارک موجود شکی باقی نمیگذارد که جمهوری اسلامی در پس بخش بزرگی از حملات در عراق است


دریاسالار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا دوشنبه این هفته در گفتگویی با تلویزیون الحره در باره عراق ، ایران ، لیبی و یمن صحبت کرد.

ژنرال ارشد آمریکایی با ابراز نگرانی از فعالیتهای جمهوری اسلامی و تلاشهای آن دولت در ایجاد بی ثباتی در منطقه گفت مدارک موجود قانونی شکی باقی نمیگذارد که جمهوری اسلامی در پس بخش بزرگی از حملات در عراق است.

مایک مولن در مصاحبه با تلویزیون الحره گفت من شاهد افزایش فعالیت ایران در تامین و رساندن تسلیحات به طور اخص به گروههای افراطی شیعه عراق بوده ام وافزود :

"ما گامهایی در ارتباط با برنامه ریزی در این زمینه و همچنین آگاه کردن ایران انجام دادیم مبنی بر اینکه اینگونه فعالیتها باید متوقف شود زیرا در واقع بعضی از این سلاحها سربازان آمریکایی را میکشد و ما آنچه را برای دفاع از سربازانمان لازم باشد انجام خواهیم داد."

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت جمهوری اسلامی متوجه حساسیت زمان و فرارسیدن دوره انتقال و پایان توافق استراتژیک آمریکا و عراق در ۳۱ دسامبر هستند و نفوذ آنها در عراق درحال افزایش است.

" ایران از یک سو میگوید خواهان رشد یک کشور مسؤل عراق است ولی در عین حال مکررا گامهایی در حمایت از گروههای تندروی شیعه عراق بمنظور بی ثبات سازی جنوب عارق و حمایت از تروریسم سراسر منطقه برمیدارد ."

دریاسالار مولن تأکید کرد از دیدگاه ایالات متحده ، ما این اقدامات ایران را که جان افراد نظامی مارا به مخاطره بیاندازد نخواهیم پذیرفت و اقدامات مناسب را در این باره انجام خواهیم داد .

" ما این مسایل را بطور خاص با نخست وزیر عراق و دیگر مقامات در میان گذارده ایم و آماده همکاری برای رویارویی با این چالشها هستیم ولی وارد جزییات آن نمی شوم."

ژنرال مولن در ارتباط با دخالت جمهوری اسلامی در امورلبنان و فلسطینیها چنین گفت:

"ایران مسلما یک رژیم خواهان نفوذ است و بطور حتم مکررا از طریق سوریه حزب الله را حمایت تسلیحاتی کرده که مایه نگرانی ما است و ما به توجه زیادی به آن داریم:

" این نشانگر آنست که یک بازوی ایران در لبنان و غزه و یا در هر نقطه منطقه که وارد میشود با خود بی ثباتی همراه میآورد. حیله گری در اولویت و در قلب استراتژی دولت ایران قرار دارد."

مایک مولن در مورد دست داشتن ایران در حملات عراق با ابراز نگرانی گفت مدارک قانونی نشانگر آنست ، و شکی باقی نمیگذارد که ایران دست کم در پس بخش بزرگی از این حملات جای دارد.

XS
SM
MD
LG