لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

زندانی سیاسی سابق به خامنه‌ای درباره جرایم پنج مقام قضایی نامه سرگشاده نوشت


مهران زهراکار، زندانی سیاسی سابق
مهران زهراکار، زندانی سیاسی سابق

«مهران زهراکار»، زندانی سیاسی سابق، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پنج نفر از مسئولان قضایی ایران را نام برد که با استناد به مواد قانونی مجرم به حساب می‌آیند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز پنجشنبه ۱۶ خرداد گزارش داد که مهران زهراکار، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله خامنه‌ای با اشاره به بازپرس شعبه ۱۰ دادسرای صادقیه، دادستان دادسرای صادقیه، بازپرس شعبه ۷ دادسرای اوین، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب و دادیار شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای اوین به نام‌های «انصاری، سیدعلیرضا کارگر، محمد نصیرپور، محمد مقیسه و عباسی» به عنوان کسانی یاد کرد که بر اساس قانون مجرم به حساب می‌آیند.

مهران زهراکار با اشاره به موارد اتهامی این پنج مقام قضایی در ابتدای این نامه سرگشاده آورده است که «بفرمایید شکایت این افراد ظالم و با نفوذ را به کجا می‌توان برد که ما را به تمسخر نگیرند یا مورد تهدید قرار ندهند؟»

به گفته این زندانی سیاسی سابق، دادستان دادسرای وقت انتظامی قضات هم در این مفاسد شرکت داشته و با سواستفاده از سادگی و اعتماد آقای زهراکار، با تحویل رسید جعلی و با تهدیدهای مستقیم و غیر مستقیم مکرر تلاش داشته حقوق مسلم او را نادیده بگیرد.

مهران زهراکار، در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۶ توسط شعبه ۳۳ دادسرای اوین احضار و بازداشت شد. این زندانی سیاسی سابق سه روز پس از بازداشت با تمام شدن مراحل بازجویی با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

اسفند ۹۶، قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران آقای زهراکار را به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال زندان محکوم کرد. صدور این حکم در حالی صورت گرفته است که این زندانی سیاسی سابق از حق داشتن وکیل در طول روند دادرسی محروم بوده است.

مهران زهراکار ۲۷ تیرماه ۹۷ همزمان با صدور حکم قطعی، بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل و روز ۲۹ بهمن همراه با آزادی‌های زودهنگام به مناسبت عفو ۲۲ بهمن از زندان آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG