لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

فعالان مدنی معترض به «خشونت علیه زنان» در شهر مریوان بازداشت شدند


تجمع فعالان مدنی معترض به خشونت علیه زنان در شهر مریوان
تجمع فعالان مدنی معترض به خشونت علیه زنان در شهر مریوان

جمعی از فعالان مدنی که در یک اعتراض مسالمت‌آمیز خواستار پایان یافتن به خشونت علیه زنان شده بودند، توسط نیروهای انتظامی مریوان بازداشت شدند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت جمعی از فعالان مدنی مریوان، که چند روز پیش از طریق فراخوانی برای پایان دادن به خشونت علیه زنان قرار بود در گورستان روستای «كولان» در نزدیکی شهر مریوان تجمع کنند، از سوی ماموران نیروی انتظامی بازداشت شدند.

این تجمع بنا بود بر سر مزار یکی از قربانیان خشونت علیه زنان به نام «نرمين وطنخواه» که اخیرا توسط افراد ناشناس و به دلایل نامعلوم کشته شده است، برگزار شود.

یک منبع مطلع به شبکه حقوق بشر کردستان گفت، بعد از تلاش فعالان برای شرکت در این تجمع نیروهای انتظامی درصدد ایجاد مانع جهت ورود مردم به این روستا شده‌اند و با تهدید، اعمال فشار و با گرفتن کارت شناسایی و توقیف وسایل نقلیه شرکت کنندگان سعی کرده‌اند از تجمع اعتراضی آنها جلوگیری کنند، که بعد از اصرار فعالان جهت برگزاری تجمع، نیروهای انتظامی اقدام به بازداشت برخی از این افراد کردند.

بنا بر این گزارش ۷ نفر از فعالان به نام‌های «دیمن فتحی، مژده مردوخی، محمد دانش، حمید قبادی، همین کانی سانانی، کویار خیشکار و سمیه روزبه» از افراد بازداشت شده در این تجمع بودند.

بر اساس اطلاعات موجود، یکی از افراد بازداشت شده به نام حمید قبادی بعد از یک ساعت آزاد شد، اما همچنان از سرنوشت بازداشت شدگان دیگر اطلاعی در دست نیست.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری، و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت شده‌اند، و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG