لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۱۰

سرخط خبرها

فعالان مدنی معترض به «خشونت علیه زنان» در شهر مریوان بازداشت شدند

تجمع فعالان مدنی معترض به خشونت علیه زنان در شهر مریوان

جمعی از فعالان مدنی که در یک اعتراض مسالمت‌آمیز خواستار پایان یافتن به خشونت علیه زنان شده بودند، توسط نیروهای انتظامی مریوان بازداشت شدند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت جمعی از فعالان مدنی مریوان، که چند روز پیش از طریق فراخوانی برای پایان دادن به خشونت علیه زنان قرار بود در گورستان روستای «كولان» در نزدیکی شهر مریوان تجمع کنند، از سوی ماموران نیروی انتظامی بازداشت شدند.

این تجمع بنا بود بر سر مزار یکی از قربانیان خشونت علیه زنان به نام «نرمين وطنخواه» که اخیرا توسط افراد ناشناس و به دلایل نامعلوم کشته شده است، برگزار شود.

یک منبع مطلع به شبکه حقوق بشر کردستان گفت، بعد از تلاش فعالان برای شرکت در این تجمع نیروهای انتظامی درصدد ایجاد مانع جهت ورود مردم به این روستا شده‌اند و با تهدید، اعمال فشار و با گرفتن کارت شناسایی و توقیف وسایل نقلیه شرکت کنندگان سعی کرده‌اند از تجمع اعتراضی آنها جلوگیری کنند، که بعد از اصرار فعالان جهت برگزاری تجمع، نیروهای انتظامی اقدام به بازداشت برخی از این افراد کردند.

بنا بر این گزارش ۷ نفر از فعالان به نام‌های «دیمن فتحی، مژده مردوخی، محمد دانش، حمید قبادی، همین کانی سانانی، کویار خیشکار و سمیه روزبه» از افراد بازداشت شده در این تجمع بودند.

بر اساس اطلاعات موجود، یکی از افراد بازداشت شده به نام حمید قبادی بعد از یک ساعت آزاد شد، اما همچنان از سرنوشت بازداشت شدگان دیگر اطلاعی در دست نیست.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری، و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت شده‌اند، و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

ادامه اعتراضات ضددولتی مرگبار در عراق؛ چهار تن دیگر در بغداد کشته شدند

معترضان در بغداد

در جریان درگیری های میان نیروهای امنیتی و معترضان بامداد پنجشنبه در بغداد، دست‌کم چهار نفر کشته شدند.

به گفته منابع امنیتی و بیمارستانی، ۴۸ نفر نیز در این درگیری ها مجروح شدند. به گزارش رویترز، نیروهای امنیتی به سمت معترضان تیر جنگی و کپسول گاز اشک آور پرتاب کردند.

علت مرگ، اصابت گلوله جنگی و شلیک مستقیم کپسول گاز اشک آور عنوان شده است.

بسیاری از مردم عراق از چند هفته قبل (اوایل ماه اکتبر) نسبت به شرایط اقتصادی، فساد مقامات، وضعیت بد خدمات عمومی از جمله برق‌رسانی، شکایت دارند. آنها همچنین در شعارهای خود، به نفوذ ایران در کشورشان معترض هستند و آن را از جمله دلایل شرایط موجود در عراق می دانند.

در درگیری ها میان نیروهای امنیتی و معترضان در مناطق مختلف عراق به ویژه مناطق شیعه نشین، بیش از ۳۰۰ نفر کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراضات شبانه در بغداد ۴ کشته و ۴۴ زخمی برجای گذاشت

گزارش‌ها حاکی است که در درگیری‌های شبانه در بغداد، ۴ معترض عراقی کشته و بیش از ۴۰ نفر زخمی شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه به نقل از مقامات امنیتی و بیمارستانی اعلام کرد که در درگیرهای شبانه چهارشنبه دو پل مهم در بغداد ۴ معترض کشته و دست‌کم ۴۴ نفر زخمی شده‌اند. به نظر می رسد این دو پل مهم این شهر در ساعات صبح امروز آرام بوده‌اند.

این خبرگزاری همچنین خبر داده است که درگیری‌ها در شهر کربلا نیز از در نیمه شب چهارشنبه از سر گرفته شد.

اعتراضات در عراق در حالی ادامه دارد که شمار کشته شدگان این اعتراضات علیه فساد، بیکاری، خدمات ضعیف و همچنین دخالت خارجی، بیش از ۳۰۰ نفر گزارش شده است.

معترضان، به خصوص در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت افزایش دادند.

معترضان عراقی همچنین می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد.

همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش به اعتراضات ایران؛ بیانیه اتحادیه اروپا: ایران در برخورد با اعتراضات «خویشتن‌داری» کنند

در پی اعتراضات اخیر در ایران ، سخنگوی امور خارجه اتحادیه اروپا از نیروهای امنیتی ایران خواست تا در برخورد با اعتراضات حداکثر «خویشتن‌داری» را داشته باشد و حق داشتن آزادی بیان و اجتماع را تضمین کند.

سخنگوی امور خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه منتشر شده است، گفت که «براساس گزارش‌ها اعتراضات در چند شهر ایران طی روزهای گذشته منجر به تلفات جانی بسیار و زخمی شدن بسیاری از افراد شده است. ما به خانواده‌های قربانیان تسلیت می گوییم و برای زخمی ها آرزوی بهبودی می کنیم.»

در ادامه این بیانیه آمده است، چالش‌های اقتصادی و اجتماعی را باید از طریق گفت‌وگوی فراگیر برطرف کرد و نه با استفاده از خشونت. «ما انتظار داریم نیروهای امنیتی ایران حداکثر خویشتن‌داری را در برخورد با اعتراضات داشته باشند و معترضین نیز تظاهرات خود را مسالمت آمیز انجام دهند.»

سخنگوی امور خارجه اتحادیه اروپا در این بیانیه اعلام کرده است که هیچ نوع خشونتی قابل قبول نیست و حق داشتن آزادی بیان و اجتماع باید تضمین شود.

همچنین در این بیانیه آمده است که «ما از مقامات ایرانی انتظار داریم تا از جریان آزاد اطلاعات و دسترسی به اینترنت اطمینان حاصل کند.»

اعتراضات در ایران با واکنش های بسیار بین المللی مواجه شده است.

روز سه شنبه عفو بین الملل اعلام کرد اطلاعاتی که جمع آوری کرده است نشان می‌دهد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

کاخ سفید عصر یکشنبه بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

موسسه ناظر بر اینترنت: در برخی نقاط ایران، اینترنت به صورت محدود در حال اتصال است

پس از گذشت بیش از ۱۰۰ ساعت قطعی اینترنت و هزینه سنگین آن، گزارش‌ها حاکی است که در برخی از شهرها در ایران اینترنت به شکل محدود وصل شده است.

نت بلاکز، موسسه ناظر بر اینترنت روز پنجشنبه ۳۰ آبان تایید کرد که سطح دسترسی به اینترنت در داخل ایران به ۱۰ درصد افزایش یافته است.

این موسسه در توئیتی نوشت که اتصال به اینترنت در برخی نقاط ایران به صورت محدود در حال اتصال است.

همچنین خبرگزاری ایسنا روز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه گزارش داد که اینترنت در استان هرمزگان وصل شده و شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن ها همچون اینستاگرام و واتس اپ در دسترس هستند.

حکومت ایران پس از اعتراضات مردم در این کشور اقدام به قطع اینترنت کرد. این قطعی در حالی بیش از چهار روز در ایران ادامه یافت که اختلال و قطعی اینترنت هزینه سنگینی بر اقتصاد ایران داشته است.

نت بلاکز در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد که طبق محاسبه این موسسه، هر روز اختلال در اینترنت در کنار اعمال فیلترینگ، حدود ۶۱ میلیون دلار هزینه روی دست اقتصاد ایران می گذارد.

با این حساب هزینه سنگین بیش از ۲۴۴ میلیون دلاری قطع اینترنت در ایران در حالیست که اقتصاد کشور در شرایط بحرانی به سر می برد، صادرات به شدت کاهش یافته و دولت با کسری بودجه شدید دست به گریبان است.

پیشتر محمد جواد آذری جهرمی اعلام کرده بود که اینترنت به دلیل اعتراضات گسترده و با تصمیم دستگاه‌های امنیتی قطع شده و مشخص نیست کی وصل می‌شود. سخنگوی قوه قضاییه نیز گفت که اینترنت باید زودتر قطع می‌شد.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اما نسبت به قطع اینترنت در ایران ابراز نگرانی کردند. عفو بین الملل نیز در پیامی در توئیتر قطع دسترسی شهروندان ایران به اینترنت را اقدامی برای مقابله با انتشار اخبار سرکوب دانست.

وزارت خارجه آمریکا هم در پیامی از گذشت بیش از ۹۰ ساعت از قطع اینترنت در ایران خبر داد و خطاب به رهبران رژیم ایران گفت: به مردم احترام بگذارید و اینترنت را باز کنید.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا هم در واکنش به اعتراضات در ایران، قطع اینترنت توسط دولت در ایران را محکوم کرده و از معترضان حمایت کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سرکوب گسترده دانشجویان در ایران؛ لباس شخصی‌ها با «آمبولانس» حدود۵۰ دانشجو را در دانشگاه تهران دستگیر کردند

تصویری از تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی در روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه

گزارش‌ها حاکی از برخورد و بازداشت گسترده در اعتراضات اخیر با دانشجویان است به طوری که حدود ۵۰ دانشجو در دانشگاه تهران پس از بازداشت از سوی «لباس‌شخصی‌ها» با «آمبولانس» برده شدند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در کانال تلگرامی خود روز سه‌شنبه ۲۹ آبان ماه گزارش داد که روز دوشنبه ٢٧ آبان دانشجویان دانشگاه تهران دست به تجمعی در اعتراض به افزایش سه برابر نرخ بنزین، وضعیت فاجعه بار معیشتی و سرکوب های سنگین زدند که ۴۰ تا ۵۰ دانشجو بازداشت شدند.

بنابر این گزارش این تجمع تا ساعت ٨شب دوشنبه ادامه یافته و «با نزدیک شدن به ساعات تاریکی شب، چندین آمبولانس حاوی نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شدند و تعدادی از دانشجویان را دستگیر و داخل آمبولانس کردند.»

گزارش‌ها حاکی است که برخی از این دانشجویان پس از بازداشت به «زندان فشافویه و تعدادی نیز به زندان اوین» منتقل شده اند.

هنوز از هویت دانشجویان بازداشت شده اطلاع دقیقی در دست نیست اما شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داده است که پنج نفر از دانشجویان بازداشت شده از دانشجویان دانشگاه علامه بوده اند. همچنین پنج دانشجوی دیگر از دانشگاه علامه نیز خارج از این تجمعات بازداشت شدند.

در پی اعتراضات اخیر بازداشت دانشجویان در ایران شدت گرفته است. از جمله «ملیکا قرگوزلو» دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی که روز یکشنبه ٢۶آبان در خیابان دستگیر شده و در تماسی کوتاه که با خانواده خود اعلام کرده است که در بازداشتگاه اوین است.

کامیار ذوقی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران و فعال صنفی این دانشگاه نیز شب دوشنبه، ٢٧آبان در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است.

علی نانوایی دیگر دانشجوی دانشگاه تهران است که بنابر گزارش منابع دانشجویی روز ۲۷ آبان ماه هنگام خروج از دانشگاه دستگیر شده است.

محمد امین حسینی دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان هم از دیگر دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر است.

گزارش‌ها حاکی است سها مرتضایی دانشجوی ستاره دار که بیش از ۱۰ روز در دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت از تحصیل به خاطر ستاره بودن خود دست به تحصن زده بود، در ۲۷ آبان ماه در خوابگاه دانشجویی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

شوراهای صنفی دانشجویان همچنین گزارش داد که طی سه روز گذشته با بسیاری از دانشجویان و خانواده هایشان توسط نهادهای امنیتی تماس تهدید آمیز گرفته شده که اگر در محیط دانشگاه دیده شوند دستگیر خواهند شد. همچنین به خانه شخصی تعدادی از دانشجویان جهت بازداشت مراجعه شده است.

علی رغم تمام این تهدیدات و سرکوب ها گزارش‌ها حاکی است که جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه تجمعی روز سه شنبه ٢٨ آبان همراه با لغو کلاس‌ها در حمایت از مردم، کارگران و در اعتراض به گرانی بنزین در دانشگاه علامه دست به تجمع زدند.

در ادامه اعتراضات مردم که از گران شدن نرخ بنزین از ۲۴ آبان ماه آغاز شد، دانشجویان نیز در دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه‌های تهران، تبریز، بابل و ارومیه تجمعات اعتراضی برپا کردند.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

احکام سنگین برای پرونده محیط زیستی‌ها؛ ۶ نفر از فعالان محیط زیستی بازداشتی به۶ تا۱۰ سال حبس محکوم شدند

نیلوفر بیانی و مراد طاهباز از متهمان پرونده فعالان محیط زیست به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

احکام سنگین ۶ تا ۱۰ سال حبس برای ۶نفر از فعالان محیط زیستی در ایران صادر شد. این فعالان محیط زیست نزدیک به دوسال است که در بازداشت به سر می برند.

براساس احکام صادر شده از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز از متهمان پرونده فعالان محیط زیست به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

همچنین طاهر قدیریان و هومن جوکار به ۸ سال حبس تعزیری و امیرحسین خالقی و سپیده کاشانی نیز به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

سام رجبی و علیرضا کوهپایه دیگر متهمان این پرونده هستند که هنوز حکمشان ابلاغ نشده است.

محمد حسین آقاسی، وکیل دادگستری که پیشتر وکالت سام رجبی و طاهر قدیریان از فعالان محیط زیست بازداشتی را برعهده داشته است، به کمپین حقوق بشر ایران گفت که سام رجبی در تماسی با خانواده‌اش اعلام کرده که به بند عمومی منتقل شده است.

به گفته این وکیل دادگستری برای نیلوفر بیانی و مراد طاهباز که اتهام آن‌ها «ارتباط با دولت متخاصم بیگانه آمریکا» اعلام شده بود، به نظر می‌رسد سنگین‌ترین حکم را داده‌اند.»

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه گفته بود که اتهامات مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، و هومن جوکار، سه متهم پرونده فعالان محیط زیست، از «افساد فی الارض» به «جاسوسی به نفع سیا و موساد» تغییر یافته است.

آقای آقاسی گفته است که نیلوفر بیانی «محکوم به پرداخت همه حقوقی شده که از سازمان ملل دریافت کرده برای اینکه چند سال برای این سازمان کار کرده است.»

هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، و عبدالرضا کوهپایه از جمله فعالان محیط زیست بازداشتی در ایران هستند. پوریا سپهوند، کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان، نیز بهمن سال گذشته بازداشت شد. این متهمان نزدیک به دو سال است که در بازداشت موقت به سر می برند. جلسات دادگاه فعالان محیط زیستی بازداشتی در ایران از اوایل سال جاری متوقف شده بود.

کاووس سیدامامی نیز از جمله این بازداشت‌شدگان بود که دو هفته بعد از بازداشت، خبر مرگ او در زندان منتشر شد. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را خودکشی عنوان کردند؛ اما خانواده سیدامامی این ادعا را رد کرده است.

برگزاری جلسات دادگاه متهمان محیط زیست در شرایطی است که پیشتر گزارش شده بود به فعالان محیط زیست اجازه داده نشده تا وکلای انتخابی خود را داشته باشند و تنها از وکلای مورد تایید قوه قضائیه در دادگاه برخورد هستند.

سازمان عفو بین الملل چندی پیش، همزمان با روز جهانی محیط زیست، از مقامات ایران خواست به سرکوب فعالان محیط زیست پایان دهند.

بحران زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

برای نمونه چندی پیش برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیام واضح آمریکا| مایک پنس: مردم آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده‌اند

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیتی درباره اعتراضات مردم در ایران نوشت که مردم آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده‌اند‌.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه در یک توئیت نوشت: «در حالی که ایرانی‌ها برای اعتراض در خیابان‌ها حضور دارند، آیت‌الله‌ها در تهران به استفاده از خشونت و حبس برای سرکوب مردم خود ادامه می‌دهند.»

آقای پنس در ادامه افزود که «پیام ایالات متحده واضح است: مردم آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده‌اند‌.»

همچنین وزارت خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه به وقت ایران در توئیتی، با انتشار تصاویر ویدئویی از ناآرامی‌های ایران و حمایت از مردم معترض در داخل کشور نوشت، حقیقت نمایان می‌شود و جهان صدای شما را می‌شنود.

در این توئیت نوشته شده است که «رژیم در ایران اعتراض‌های گسترده را با بی‌رحمی پاسخ داده است. اینترنت بیش از چهار روز است که قطع شده است. اما مردم دلیر ایران در حال مقابله با سرکوب رژیم هستند.»

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

روز سه شنبه عفو بین الملل اعلام کرد اطلاعاتی که جمع آوری کرده است نشان می‌دهد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

کاخ سفید عصر یکشنبه بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت خارجه آمریکا خطاب به مردم ایران: حقیقت در حال نمایان شدن و جهان در حال شنیدن صدای شما است

در روزهای اخیر مایک پمپئو، برایان هوک، مورگان اورتگاس و برخی اعضای کنگره همراهی خود را با مردم ایران ابراز کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه به وقت ایران در توئیتی، با انتشار تصاویر ویدئویی از ناآرامی‌های ایران و حمایت از مردم معترض در داخل کشور نوشت، حقیقت نمایان می‌شود و جهان صدای شما را می‌شنود.

در این توئیت نوشته شده است که «رژیم در ایران اعتراض‌های گسترده را با بی‌رحمی پاسخ داده است. اینترنت بیش از چهار روز است که قطع شده است. اما مردم دلیر ایران در حال مقابله با سرکوب رژیم هستند.»

وزارت خارجه ایالات متحده در پایان خطاب به مردم ایران می‌نویسد، حقیقت در حال نمایان شدن و جهان در حال شنیدن صدای شما است.

روز سه شنبه عفو بین الملل اعلام کرد اطلاعاتی که جمع آوری کرده است نشان می‌دهد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

کاخ سفید عصر یکشنبه بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

از جلسات بررسی موارد استیضاح احتمالی رئیس جمهوری آمریکا | ساندلند جزئیات گروکشی با اوکراین را توضیح داد؛ واکنش پرزیدنت ترامپ

بخش انگلیسی صدای آمریکا - گوردون ساندلند، دیپلمات آمریکایی، به کمیته تحقیق برای استیضاح پرزیدنت ترامپ گفت، با وجود ادعای رئیس جمهوری آمریکا در ماه های اخیر، توافقی مشروط با اوکراین مبنی بر این وجود داشت که تا کی‏‌یف تحقیقاتی به لحاظ سیاسی سودمند برای ترامپ را آغاز نکند از کمک های نظامی خبری نخواهد بود.

ساندلند، سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا که ماموریت تحقیق درباره استیضاح را برعهده دارد گفت به اشکال مختلف پرسیده شد «آیا گروکشی در کار بوده؟ همان طور که پیشتر شهادت دادم... پاسخ بله است.»

ساندلند سه سال پیش، قبل از این که به عنوان سفیر آمریکا راهی بروکسل شود، یک میلیون دلار به کمیته مراسم تحلیف ریاست جمهوری ترامپ کمک مالی کرده بود. او گفت با بی میلی با رودی جولیانی، وکیل شخصی پرزیدنت ترامپ، که برای نظارت بر روابط با اوکراین معرفی شده بود همکاری می کرد.

ساندلند گفت جولیانی به نیابت از پرزیدنت ترامپ به مقام های اوکراینی مستقیما گفته بود رهبر ایالات متحده از ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، می خواهد علنا عهد کند تحقیقاتی را درباره جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، فعالیت هانتر بایدن برای شرکت گاز طبیعی اوکراین «بوریسما» و یک تئوری مردود درباره مداخله اوکراین در انتخابات ۲۰۱۶ برای کمک به دموکرات ها آغاز کند. جمع بندی جامعه اطلاعاتی آمریکا از مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا حکایت دارد.

پرزیدنت ترامپ بدون این که زلنسکی تحقیقاتی را آغاز کند در ۱۱ سپتامبر کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری به اوکراین را آزاد کرد.

پرزیدنت ترامپ، در میانه جلسه کمیته اطلاعات کنگره، در حال ترک کاخ سفید در راه سفر به تگزاس با ذکر بخشی از گفته های ساندلند گفت هیچ گروکشی در کار نبود و او چیزی از اوکراین نمی خواست.

ساندلند از مکاتبات خود با مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، میک مالوینی رئیس دفتر کاخ سفید، و دیگران طی ۵۵ روز تاخیر در ارسال کمک نظامی به اوکراین خبر داد: «همه در جریان بودند. چیز پنهانی نبود.»

ساندلند گفت که پرزیدنت ترامپ به طور مشخص درباره کمک به اوکراین بدبین بود و اعتقاد داشت اوکراین کشوری غرق در فساد است. اما ساندلند گفت به این باور رسیده بود که تا زلنسکی بیانیه ای در باره آغاز تحقیقات منتشر نکند کمک های ایالات متحده به آن کشور پرداخت نخواهد شد.

با این وجود، ساندلند تاکید کرد پرزیدنت ترامپ هرگز به طور مشخص درباره کمک نظامی با او صحبتی نکرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان آمریکا دو طرح را در حمایت از معترضان در هنگ هنگ تصویب کرد

مجلس نمایندگان ایالات متحده شامگاه چهارشنبه دو طرح را در حمایت از حقوق بشر در هنگ هنگ و معترضان در این جزیره واقع در جنوب چین تصویب کرد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، طرح موسوم به «قانون حقوق بشر و دموکراسی هنگ‌ کنگ» با ۴۱۷ رأی موافق و تنها یک رأی مخالف، به تصویب نمایندگان رسید.

این طرح روز سه‌شنبه با اجماع به تصویب سنا رسیده بود و با تصویب در مجلس نمایندگان، اکنون آماده ارسال به کاخ سفید و امضا یا وتوی رئیس جمهوری است.

طرح دیگری که امروز با رأی موافق ۴۱۷ نماینده و بدون مخالف به تصویب رسید، صادرات تجهیزات و مهمات کنترل اعتراضات را به دولت چین ممنوع می‌کند.

این طرح نیز روز گذشته در سنا تصویب شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایرانیان در شهرهای مختلف جهان از معترضان داخل ایران حمایت کردند + ۱۵ ویدئو

در چند روز اخیر اعتراضات گسترده در شهرهای ایران بیش از یکصد کشته برجای گذاشت.

در ششمسن روز از اعتراضات خیابانی مردم ایران و سرکوب آنها توسط نیروهای امنیتی، ایرانیان ساکن خارج کشور روز چهارشنبه ۲۹ آبان نیز در حمایت از معترضان داخل کشور دست به تجمع زدند:

واشنگتن، آمریکا:

سان فرانسیسکو، آمریکا:

تورنتو، کانادا:

کلن، آلمان:

هامبورگ، آلمان:

برلین، آلمان:

پاریس، فرانسه:

رم،‌ ایتالیا:

میلان، ایتالیا:

بروکسل، بلژیک:

ملبورن، استرالیا:

تفلیس، گرجستان:

آتن، یونان:

گوتنبرگ، سوئد:

آدانا، ترکیه:

گروهی از ایرانیان در بریتانیا، دیگر شهرهای سوئد، جمهوری چک، اوکراین، سوئیس و هلند در دو روز گذشته در حمایت از مردم ایران دست به تجمع زده و همبستگی خود را با آنها ابراز کردند.

اعتراض‌های مردمی در ایران از نیمه‌شب پنجشنبه و در واکنش به گران شدن ناگهانی بهای بنزین آغاز شد و بنا بر اعلام سازمان عفو بین‌الملل تا روز گذشته دست کم ۱۰۶ کشته داشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بنی گانتز هم نتوانست دولت ائتلافی اسرائیل را تشکیل دهد؛ احتمال برگزاری سومین انتخابات پارلمانی در کمتر از یکسال

بنی گانتز - آرشیو

رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو برای کسب مقام نخست وزیری اسرائیل، روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه اعلام کرد که موفق به تشکیل کابینه ائتلافی جدید نشده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، اذعان بنی گانتز رهبر حزب «آب و سفید» به ناکامی در تشکیل کابینه، به بن‌بست سیاسی یک سال گذشته در اسرائیل دامن زده است.

رئیس جمهوری اسرائیل اول آبان آقای گانتز، فرمانده سابق ارتش اسرائیل و رقیب عمده انتخاباتی نتانیاهو، را رسما مامور کرد برای تشکیل دولت جدید اقدام کند بعد از دو انتخابات پارلمانی، رئیس جمهوری اسرائیل دوبار هم نتانیاهو را مامور تشکیل دولت کرده بود.

حزبی که اکثریت در پارلمان ۱۲۰ عضوی اسرائیل را داشته باشد، می‌تواند دولت تشکیل دهد. چون هیچ حزبی به اکثریت نمی‌رسد، معمولا دولت ائتلافی تشکیل می‌شود اما بعد از دو انتخابات هیچ کدام از رهبران دو حزب پیشروی انتخابات نتوانستند دولت تشکیل دهند.

اکنون رئيس جمهوری اسرائیل باید تصمیم بگیرد فرد دیگری را برای شش هفته مامور تشکیل کابینه کند یا اعلام انتخابات دوباره کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک شهروند بهایی در کرج بازداشت شد

ناصر رجب، شهروند بهایی ساکن کرج

طی روزهای گذشته یک شهرود بهایی به نام «ناصر رجب» بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این شهروند بهایی ساکن گوهردشت کرج روز شنبه ۲۵ آبان توسط نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل شخصی او و ضبط تعدادی از وسایل از جمله «تلفن همراه» بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

ماموران امنیتی که تعداد آنها در زمان بازداشت هفت نفر اعلام شده است، بدون ارائه هیچ حکم قضایی، ناصر رجب را بازداشت کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، تا این لحظه از دلیل بازداشت این شهروند بهایی اطلاعی در دست نیست.

برخورد با شهروندان بهایی از سوی جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و این اولین بار نیست که شهروندان بهایی تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی بازداشت و به احکام قضایی مانند زندان‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند.

اردشیر فنائیان، یلدا فیروزیان و بهنام اسکندریان، از جمله شهروندان بهایی هستند که حدود شش ماه پس از بازداشت توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سمنان به ریاست محمدعلی رستمی مجموعا به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا نیز در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله شهروندان بهایی در ایران انتقاد کردند و از دولت ایران خواستار رعایت حقوق آنها شدند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت‌های مذهبی در ایران را محکوم کرده‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت که جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نماینده ارشد جمهوریخواه کنگره آمریکا: رژیم ایران حق مردم را برای تجمع محترم بشمارد

عضو ارشد جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ آبان گفت حق مردم ایران برای تجمع باید محترم شمرده شود.

مایکل مک‌کال در توئیتی نوشت، رژیم ایران باید اعمال خشونت علیه مردم خودش را متوقف و دسترسی به اینترنت را در سراسر کشور فورا فراهم کند.

روز سه شنبه عفو بین الملل اعلام کرد اطلاعاتی که جمع آوری کرده است نشان می‌دهد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

کاخ سفید عصر یکشنبه بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: نظام ارزشی روسیه، چین و ایران با ما متفاوت است و در جهت خلاف حرکت می‌کند

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در بروکسل گفت: از سابقه و اقدام ناتو در جریان سفر اخیرم به آلمان صحبت کردم و ما همه با هم، مقابل نظام‌های خودکامه ایستادیم و بار دیگر هم باید با هم در مقابل آن‌ها بایستیم. نظام ارزشی روسیه، چین و ایران با ما متفاوت است و در جهت خلاف حرکت می‌کند.

آقای پمپئو روز چهارشنبه ۲۹ آبان در کنفرانسی خبری در سازمان آتلانتیک شمالی در بروکسل گفت: البته خطر ترور از سوی اسلام افراط‌گرایان و ترورهای سایبری را هم باید به آن اضافه کرد. همه متحدان وظیفه دارند با این تهدیدها روبرو شوند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: همه چیز آماده اجلاس رهبران کشورهای عضو سازمان آتلانتیک شمالی است که حدود دو هفته دیگر در لندن برگزار می‌شود و من و پرزیدنت ترامپ هم در آن حاضر خواهیم بود.

نسخه کامل سخنرانی مایک پمپئو با ترجمه همزمان را از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نهاد «گزارشگران بدون مرز» قطع اینترنت توسط رژیم ایران را محکوم کرد

تقریبا اینترنت در ایران به طور کامل قطع شده است.

گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای قطع اینترنت و اختلال در شبکه اینترنتی ایران را «نقض حق بنیادین دسترسی به اطلاعات» دانست و این حرکت جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه ۲۹ آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که قطع اینترنت در جمهوری اسلامی ایران روشی است که بارها برای سرکوب جنبش‌های اعتراضی به کار گرفته شده است اما هیچگاه گسست اینترنت، اینگونه همه‌گیر و درازمدت نبوده است.

در این بیانیه آمده است که «اینترنت حلال» یا همان شبکه اطلاعات ملی که جمهوری اسلامی ایران از ۱۵ سال پیش آن را تبلیغ می‌کند، ابزاری است برای محدود کردن اطلاع‌رسانی آزاد و مستقل، که مقامات ایران آن را «اقدامی ضد انقلابی و براندازانه» معرفی می‌کنند.

رضا معینی مسئول دفتر ایران و افغانستان این سازمان گفت، بار دیگر سرکوب آزادی اطلاع رسانی در ایران را محکوم می‌کنیم و از دیوید کایدیوید کای، گزارشگر سازمان ملل در امر پیشبرد و حمایت از آزادی عقیده و بیان، می‌خواهیم به فوریت در دفاع از حقوق بنیادین مردم ایران اقدام کند.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت، جمهوری اسلامی باید تعهد‌ات جهانی خود را به میثاق‌ها و موازین جهانی ناظر بر حقوق بشر محترم شمارد.

در سال ۲۰۱۶ شورای حقوق بشر سازمان ملل، دسترسی به اینترنت را بعنوان یکی از حقوق بنیادین بشر به رسمیت شناخت و قطع اینترنت و هراقدام برای اختلال و پیشیگیری عامدانه از دسترسی به اطلاعات بر روی اینترنت را محکوم کرد.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی از گذشت بیش از ۹۰ ساعت از قطع اینترنت در ایران خبر داد و خطاب به رهبران رژیم ایران گفت: به مردم احترام بگذارید و اینترنت را باز کنید.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرانسه می‌گوید نسبت به گزارش کشته‌شدن شماری از معترضان در ایران نگران است

دولت فرانسه اعلام کرد عمیقا نگران گزارش‌ها در مورد مرگ زیادی در ایران در جریان اعتراض‌ها است و از تهران خواست به وظایف مبنی بر حقوق بشر جهانی خود، احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «اگنس ون در مول» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۲۹ آبان گفت: فرانسه مراتب نگرانی عمیق خود در مورد گزارش‌ها از مرگ زیادی از معترضان در روزهای گذشته، اعلام می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه افزود: فرانسه از ایران می‌خواهد به تعهدات حقوق بشر جهانی خود احترام بگذارد.

روز سه شنبه عفو بین الملل اعلام کرد اطلاعاتی که جمع آوری کرده است نشان می‌دهد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

کاخ سفید عصر یکشنبه بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز پیشتر در واکنش به خبرهای اولیه کشتار معترضان در ایران گفته بود، جهان نظاره‌گر رفتار رژیم ایران است؛ اقدام خشونت‌بار علیه مردم را به شدت محکوم می‌کنیم

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پادشاه عربستان: توسعه‌طلبی جمهوری اسلامی به ضرر مردم ایران شده است

«سلمان بن عزیز آل سعود» پادشاه عربستان سعودی در پی بروز اعتراض‌ها در ایران، از رژیم جمهوری اسلامی خواست ایدئولوژی توسعه‌‌طلبانه‌اش را که به زیان مردم ایران تمام شده، متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پادشاه عربستان روز چهارشنبه ۲۹ آبان در جریان جلسه شورای مشاورتی و با اشاره به وقایع ایران گفت:

ما امیدواریم رژیم ایران راه عقلانیت را انتخاب کند و تشخیص دهد که بدون کنار گذاشتن تفکر توسعه‌طلبانه و مخرب که به زیان مردم خودش است، راهی برای برای رد موضع جامعه جهانی که رفتارهای (ایران) را رد می‌کند،‌ وجود ندارد.

پادشاه عربستان سعودی افزود: پادشاهی ما از سیاست‌ها و روش‌های رژیم ایران و نیروهای نیابتی‌اش رنج برده است.

تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان روز شنبه ۲۳ شهریور هدف حمله قرار گرفتند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انجمن پزشکی آمریکا خواستار ممنوعیت فوری هرگونه سیگار الکترونیکی شد

انجمن پزشکی آمریکا روز سه شنبه ۲۸ آبان در یک جلسه سیاست‌‌گذاری در شهر سن‌دیگو، به هدف لابی‌گری برای قوانین و مقررات ایالتی و فدرال برای ممنوع کردن سیگارهای الکترونیکی در کشور حضور داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، انجمن پزشکی آمریکا به یک جهش ناگهانی در تعداد مصرف کنندگان نوجوان سیگارهای الکترونیکی اشاره کرد. این سیگارها حاوی نیکوتین هستند.

دکتر پتریس هریس، رئیس انجمن پزشکی آمریکا، در بیانیه ای گفت: «خیلی ساده است، ما باید محصولات نیکوتینی را از دست نوجوانان دور نگاه داریم.»

دکتر هریس گفت شواهد خیلی کمی در مورد عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت در مصرف سیگارهای الکترونیکی وجود دارد.

شیوع ناگهانی بیماری‌های ریوی مرتبط به مصرف سیگارهای الکترونیکی که چندین تلفات داشت موجب نگرانی کارشناسان بهداشت شده است. تا کنون حدود ۲,۱۰۰ نفر در اثر مصرف سیگارهای الکترونیکی به شدت بیمار شدند و ۴۲ نفر جان دادند.

البته صنعت سیگار الکترونیکی متقابلاً با مخالفان مبارزه می کند.

گرگوری کانلی، رئیس انجمن سیگارهای الکترونیکی آمریکا، یک گروه مدافع سیگارهای الکترونیکی، گفت که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آشکاراً به این مسئله اشاره کرد که این موارد «شامل سیگارهای الکترونیکی برای مصرف نیکوتین که [به طور قانونی] از فروشگاه خریداری می شود، نیست. بلکه ماری‌جوآنای مایع که به طور قاچاقی تهیه می شود آلوده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت خارجه آمریکا: سران ریاکار رژیم ایران به مردم احترام بگذارند و اینترنت را وصل کنند

وزارت خارجه آمریکا با انتشار یک ویدئو کوتاه شرح داده که اینترنت برای حکومت ایران وصل است اما برای مردم ایران قطع شده است.

وزارت خارجه آمریکا در پیامی از گذشت بیش از ۹۰ ساعت از قطع اینترنت در ایران خبر داد و خطاب به رهبران رژیم ایران گفت: به مردم احترام بگذارید و اینترنت را باز کنید.

وزارت خارجه آمریکا در پیامی از گذشت بیش از ۹۰ ساعت از قطع اینترنت در ایران خبر داد و خطاب به رهبران رژیم ایران گفت: به مردم احترام بگذارید و اینترنت را باز کنید.

در این پیام که روز چهارشنبه ۲۹ آبان منتشر شده آمده است: «با گذشت بیش از ۹۰ ساعت از قطع کامل دسترسی مردم ایران به اینترنت، رهبران ریاکار رژیم ایران از آن برای پخش تبلیغات‌شان استفاده می‌کنند. به مردم احترام بگذارید. اینترنت را وصل کنید.»

تداوم قطع اینترنت از آن رو نگران کننده است که گزارش های متعدد در پنجمین روز اعتراضات، از جمله گزارش عفو بین‌الملل، حکایت از بالا رفتن تعداد کشته‌ها تا بیش از یکصد نفر دارد.

«نت بلاکز»‌ موسسه ناظر بر اینترنت از ادامه قطعی اینترنت در ایران در پی اعتراضات مردمی خبر داده و گزارش داد که این قطعی از ۷۵ ساعت گذشته است. پیشتر این نهاد به صدای آمریکا گفته بود که قطع اینترنت روزانه ۶۱ میلیون دلار به اقتصاد ایران ضربه می‌زند.

روز سه شنبه عفو بین الملل اعلام کرد اطلاعاتی که جمع آوری کرده است نشان می‌دهد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

کاخ سفید عصر یکشنبه بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رسانه‌های داخل ایران: ده‌ها نفر در اعتراضات اخیر در تبریز بازداشت شده‌اند

تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - تبریز

بنا بر گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران دست‌کم ۳۰ نفر در اعترضات اخیر در شهر تبریز بازداشت شده‌اند.

عابدین خرم فرمانده سپاه عاشورا در استان آذربایجان شرقی، در گفتگو با رسانه‌های داخلی ضمن «آشوبگر» خواندن معترضین اعلام کرد که حدود ۳۰ نفر از شهروندان ساکن تبریز در اعتراضات روزهای اخیر بازداشت شدند و افراد دیگری نیز شناسایی شدند که «از طریق سیستم‌های اطلاعاتی» در حال پیگیری هستند. اظهارات او در خبرگزاری فارس رسانه نزدیک به سپاه پاسداران منتشر شده است.

به گفته این مقام حکومتی، بازداشت این شهروندان از روز سه‌شنبه ۲۸ آبان آغاز شده است و بازداشت شدگان افرادی هستند که «با نیروی انتظامی و بسیج به صورت رودرو در حین برخورد و زد و خورد دستگیر شدند.»

تصاویری از درگیری معترضان به گرانی بنزین و ماموران در تبریز که حمله نیروهای پلیس را نشان می‌دهد:

از سوی دیگر کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز چهارشنبه ۲۹ آبان در گزارشی اعلام کرده است که طی روزهای گذشته دست‌کم پنج نفر از فعالان ترک (آذربایجانی) در تبریز و اردبیل بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش کمپین روز یکشنبه ۲۶ آبان، چهار شهروند ساکن تبریز به نام‌های داوود شیری و ایوب شیری در محل کار خود، و روزبه پیری و یاشار پیری در منزل مسکونی خود توسط نیروهای امنیتی تبریز بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند.

از سوی دیگر میثم جولانی فعال آذربایجانی (ترک) ساکن اردبیل نیز روز یکشنبه ۲۶ آبان توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و جرح بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بنا بر این گزارش، در پیگیری‌هایی صورت گرفته از سوی نزدیکان بازداشت‌شدگان تبریز به آن‌ها اعلام شده که این افراد به جرم «اغتشاش» بازداشت شده‌اند.

اعتراضات مردم در ایران در حالی ادامه دارد که اینترنت همچنان قطع است و گزارش‌ها حاکی از بازداشت‌های گسترده در شهرهای مختلف ایران است.

پیشتر رها بحرینی، پژوهشگر بخش ایران در سازمان «عفو بین‌الملل»، در گفتگوی خود با صدای آمریکا گفت، در حال حاضر عفو بین الملل آمار موثقی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات اخیر ندارد و تنها همان رقم بالای هزار نفری است که توسط مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس تحقیقات این نهاد حقوق بشری دستکم ۱۰۶ نفر در اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ایران جان خود را از دست داده‌اند، اما این نهاد حقوق بشری معتقد است که آمار واقعی کشته‌شدگان بسیار بالاتر از رقم اعلام شده است.

روز دوشنبه نیز، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در کنفرانس خبری در واکنش به سرکوب معترضان در ایران گفت آمریکا از گزارش‌های دریافتی درباره کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است و «جهان نظاره‌گر رفتار رژیم ایران است.»

وی افزود که ایالات متحده اعتراضات جاری در ایران را به دقت زیر نظر دارد؛ آمریکا هرگونه اقدامات خشونت‌بار رژیم ایران علیه مردم این کشور را به شدت محکوم می‌کند و از گزارش‌های دریافتی مبنی بر کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی روزهای گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع‌های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش سی‌ان‌ان از ابعاد قطع اینترنت در ایران

شبکه تلویزیونی‌ سی‌ان‌ان در گزارشی به ابعاد قطع گسترده اینترنت در ایران که سه روز از آن می‌گذرد، پرداخته است. دیوید کی، گزارشگر امور آزادی بیان و عقیده، به سی‌ان‌ان گفت که قطع اینترنت کار سازماندهی و ارتباط را از کار می‌اندازد و یکی از ابزارهای سرکوب است.

الپ توکر، مدیر موسسه «نت‌بلاکز» هم اعلام کرد آن چیزی که به عنوان ارتباط اینترنتی می‌شناسیم در ایران فعلا وجود ندارد. نت‌بلاکز گزارش داده تعداد کاربران کنونی اینترنت در ایران تنها چهار درصد این تعداد در زمان قبل از قطع اینترنت است.

نت‌بلاکز همچنین اعلام کرده از کار انداختن اینترنت در ایران، از گسترده‌‌ترین و هم پیچیده‌ترین قطع ارتباط‌هایی است که تا حالا شاهد بوده‌اند.

داگ مادوری، رئیس بخش تحلیل اینترنت اوراکل، هم گفته پیشتر ایران یا دسترسی را محدود می‌کرد یا توئیتر یا فیسبوک را از کار می‌انداخت؛ ولی این ‌بار تمامی دسترسی‌ها از کار افتاده‌اند.

دیوید کی هم در این مورد گفت که این می‌تواند نشانه‌ این باشد که رژیم ایران فقط به دنبال قطع ارتباط مردم نیست، بلکه حتی نمی‌خواهد کسی از درون ایران بتواند به خارج از ایران بگوید که چه چیزی در جریان است.

روز چهارشنبه، وزارت خارجه آمریکا در پیامی از گذشت بیش از ۹۰ ساعت از قطع اینترنت در ایران خبر داد و خطاب به رهبران رژیم ایران گفت: به مردم احترام بگذارید و اینترنت را باز کنید.

تداوم قطع اینترنت از آن رو نگران کننده است که گزارش های متعدد در پنجمین روز اعتراضات، از جمله گزارش عفو بین‌الملل، حکایت از بالا رفتن تعداد کشته‌ها تا بیش از یکصد نفر دارد.

روز سه شنبه عفو بین الملل اعلام کرد اطلاعاتی که جمع آوری کرده است نشان می‌دهد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

کاخ سفید عصر یکشنبه بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو سرباز آمریکایی در سقوط هلی‌‌کوپتر در افغانستان کشته شدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ارتش ایالات متحده می گوید دو تن از نیروهایش در سقوط یک هلی‌‌‌کوپتر در افغانستان کشته شدند.

در یک بیانیه رسمی ارتش آمریکا که روز چهارشنبه منتشر شد آمده است که علت این سقوط در دست بررسی است. هر چند در گزارش های اولیه نشانه ای از سقوط ناشی از شلیک دشمن دیده نمی شود.

با این سانحه، شمار نیروهای آمریکایی کشته شده در سال جاری در فعالیت های جنگی در افغانستان به دست کم ۱۸ نفر می رسد.

شورشیان طالبان پیشتر ادعا کرده بودند جنگجویان‌شان در استان لوگر در شرق افغانستان یک هلی‌‌‌کوپتر شینوک ارتش ایالات متحده را سرنگون کرده اند.

یک سخنگوی طالبان می گوید این هلی‌‌کوپتر برای حمله به پایگاه شورشیان در منطقه اعزام شده بود.

تائید ادعای طالبان از طریق منابع مستقل دشوار است. طالبان اغلب درباره گزارش حمله به نیروهای آمریکایی اغراق می کند.

در رویدادی جداگانه، طالبان در یک یورش شبانه به پایگاهی نظامی در قندوز دست کم ۱۳ نیروی افغان را کشته و شماری دیگر را مجروح کرده است. رسانه های افغانستان می گویند این حمله در منطقه «امام صاحب» رخ داده است.

طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و مدعی است تجهیزات نظامی را طی این حمله به دست آورده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قدیانی: گرانی بنزین برای تأمین هزینه «سیاست‌های تنش‌زا و جاه‌طلبانه» خامنه‌ای است

ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی در واکنش به گرانی بنزین و اعتراضات مردم در روزهای اخیر در نامه ای سرگشاده نوشت که گرانی بنزین هزینه گزاف «سیاست های تنش زا و جاه طلبانه» خامنه ای را تامین می کند.

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نامه‌ای سرگشاده افزایش ناگهانی و غافلگیرانه بنزین را طرح و تصمیم علی خامنه ای مستبد امروز ایران دانست و نوشت که خامنه‌ای «طبق عادت دیرینه خود هرگز جرات پذیرش مسئولیت تصمیم های خود را ندارد.»

او با بیان این که حسن روحانی رئیس جمهور ایران رسما اعلام کرد ۴۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد، در ادامه نوشت که «دیواری از دیوار مردم مظلوم ایران کوتاه‌تر نیافته‌اند» تا در این شرایط سخت این کسری بودجه حیرت آور و سایر هزینه های سنگین و گزافی که «سیاست های تنش زا و جاه طلبانه آقای خامنه ای به بار آورده» را تامین کنند.

آقای قدیانی در بخشی از نامه خود با اشاره به این که «برای مردم پر روشن است این افزایش قیمت سر آغاز دور جدیدی از تورم بوده و موجی از گرانی ها را به دنبال خود خواهد آورد» این سوال را مطرح کرد که چرا باید مردم چنین تاوان سنگینی را بپردازند؟

در بخش دیگری از این نامه آمده است که «ارگان های امنیتی نظامی لباس شخصی ها و دیگر افراد سرکوبگری که در سرکوب شرکت کرده و می کنند در قبال خون‌های ریخته شده مسئولند و پاسخگو اما مسئول اصلی و نهایی در قبال خون های ریخته شده آقای خامنه ای است که باید پاسخگو باشد.»

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کامیل احمدی پژوهشگر بریتانیایی ایرانی‌تبار به‌طور موقت از زندان آزاد شد

کامیل احمدی نویسنده و پژوهشگر علوم اجتماعی ایرانی ـ بریتانیایی

«کامیل احمدی» نویسنده و پژوهشگر علوم اجتماعی پس از ۱۰۰ روز بازداشت با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

شبکه حقوق بشر کردستان روز چهارشنبه ۲۹ آبان با انتشار گزارشی اعلام کرد که این پژوهشگر بریتانیایی ایرانی‌تبار که از حدود ۱۰۰ روز پیش در بازداشت به سر می‌برد، روز دوشنبه ۲۷ آبان با این وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

همسر آقای احمدی اواخر مرداد ماه در صفحه اینستاگرام خود خبر بازداشت این پژوهشگر را منتشر کرده بود و نوشته بود شعبه یک دادسرای امنیت اوین قرار بازداشت یک ماهه او را صادر کرده است.

«شفق رحمانی» همسر این پژوهشگر علوم اجتماعی پیش از این در گفتگو با صدای آمریکا گفته بود «خواهان آزادی هر چه زودتر همسرم هستم چون فکر نمی‌کنم کارهایی که در گذشته انجام داده است او را متوجه اتهامی کند.»

کامیل احمدی شهروند ایرانی ـ بریتانیایی ساکن تهران است که سال گذشته به دلیل پژوهش‌ها و فعالیت‌هايش در حوزه آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر «جنسيت»، «کودکان» و «اقلیت‌ها» برنده جایزه ادبيات و علوم انسانى بنياد جهانى صلح در دانشگاه جرج واشنگتن شده بود.

یکی از آخرین پژوهش‎های کامیل احمدی تحت عنوان «داستان شهر ممنوعه» که در رابطه با جامعه دگرباشان ایرانی است به تازگی توسط انتشارات «مهری» در لندن منتشر شده است.

آقای احمدی به عنوان مردم شناس و پژوهشگر اخیرا با رسانه‌های ایران گفتگوهایی انجام داده بود و از جمله به ایسنا گفته بود که بر اساس پژوهش انجام شده حدود ۱۴ هزار زباله‌‌گرد غیررسمی در کشور وجود دارد و ۸۹ درصد زباله‌گرد‌ها «مهاجران غیرقانونی» هستند.

با وجود آزادی موقت کامیل احمدی نویسنده و پژوهشگر علوم اجتماعی، در حال حاضر چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی از جمله نازنین زاغری، سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، رابرت لوینسون، ارس امیری و کامران قادری، در ایران زندانی هستند.

چندی پیش نیز آسوشیتدپرس در گزارشی درباره رابرت لوینسون، نوشت که «ایران برای نخستین بار به سازمان ملل متحد اطلاع داده است رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی و مامور سابق اف‌بی‌آی که حدود ۱۲ سال پیش ناپدید شد، در دادسرای عمومی و انقلاب تهران یک پرونده باز دارد.»

مقامات آمریکا در راستای خواسته‌های دوازده گانه آمریکا از مقامات تهران برای تغییر رفتارشان، بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا آمریکایی‌های دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت چهلمین سالگرد واقعه اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی، گفت که این رژیم همچنان به بازداشت ناعادلانه شهروندان آمریکا و پشتیببانی از گروه‌های نیابتی گروگان‌گیرش ادامه می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برنی سندرز: دولت ایران خشونت علیه معترضان را متوقف کند

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت آمریکا ، در واکنش به اعتراضات مردم در ایران از دولت ایران خواست تا به قطعی اینترنت در این کشور پایان دهد و خشونت علیه معترضان را متوقف کند.

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت و نامزد رقابت های درون حزبی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با به اشتراک گذاشتن تصویری از یک مقاله درباره اعتراضات ایران، در یک توئیت نوشت که «همه مردم حق دارند برای آینده‌ای بهتر اعتراض کنند.»

او در ادامه نوشت که از دولت ایران می خواهم که به قطع اینترنت در این کشور پایان دهد و خشونت علیه معترضان را متوقف کند.

پیش از این نیز تعدادی از اعضای کنگره آمریکا در واکنش به اعتراضات در ایران، قطع اینترنت توسط دولت در ایران را محکوم کرده و از معترضان حمایت کردند.

همچنین عصر شنبه، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده دو روز اخیر در شهرهای ایران، روز شنبه ۲۵ آبان در واکنش به اعتراضات مردم ایران، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

براثر سقوط یک بالگرد در افغانستان دو نظامی آمریکایی کشته شدند

عکس آرشیوی است

ارتش آمریکا تایید کرد که در پی سقوط یک بالگرد، دو نظامی ایالات متحده کشته شدند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه گزارش داد که ارتش آمریكا در بیانیه ای اعلام کرده است دو نظامی آمریکایی در روز چهارشنبه در یك سقوط بالگرد در افغانستان كشته شدند.

در این بیانیه آمده است که «علت این سانحه در دست بررسی است ، اما گزارش های اولیه نشان نمی دهد که سقوط بالگرد به دلیل شلیک توسط دشمن رخ داده باشد.»

رویترز نوشت که طالبان افغانستان مدعی شدند که مسئول سقوط این بالگرد هستند. گفته می شود این بالگرد در ولایت لوگر در جنوب پایتخت کابل سقوط کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حرف‌های ضدونقیض درباره برگزاری بازی پرسپولیس و مسجد سلیمان؛ ادعای مسئولان: مشکلات بلیت‌فروشی اینترنتی برطرف شد

در حالی که پیشتر مسئولان سازمان لیگ فوتبال ایران از لغو دیدار دو تیم پرسپولیس و مسجد سلیمان خبر داده بودند، سازمان لیگ فوتبال اعلام کرد که این مسابقه در زمان خود برگزار خواهد شد.

سازمان لیگ فوتبال ایران روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه اعلام کرده بود که بازی دو تیم فوتبال پرسپولیس و مسجد سلیمان از هفته یازدهم لیگ برتر، به دلیل آنچه «عدم امکان فروش بلیت اینترنتی» عنوان شده، لغو شده است.

اما ساعاتی بعد رسانه ها به نقل از این سازمان نوشتند که برخلاف تصمیم قبلی قرار است این مسابقه «طبق اعلام برنامه قبلی» روز جمعه اول آذر ۹۸ ساعت ۱۶:۱۵ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می‌شود.

سازمان لیگ فوتبال ایران مدعی شده که «مشکلات فروش بلیت مسابقه» دو تیم پرسپولیس تهران و نفت مسجدسلیمان «برطرف» شده است.

مسئولان سازمان لیگ همچنین اعلام نکرده اند که چگونه مشکل بلیت فروشی اینترنتی در ایران برطرف شده و آیا مردم توانسته اند بلیتی تهیه کنند؟

پیش از این نیز در پی ادامه ناآرامی ها در شهرهای مختلف ایران، چهار بازی از هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال لغو شده و اعلام شده بود که احتمال عدم برگزاری سایر مسابقات نیز وجود دارد.

به دلیل شرایط بحرانی ایران و ادامه اعتراضات مردمی، برخی از رویدادهای ورزشی رشته های دیگر چون والیبال یا فوتسال نیز با دستور مقامات امنیتی لغو شده است.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که دست‌کم در ۵۴ شهر ایران اعتراضات مردمی جریان داشته است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا: ایران دارای بزرگترین نیروی موشکی در خاورمیانه و تهدید عمده‌ای برای امنیت آمریکا است

تاکنون چند بار بقایای موشک‌های ساخت ایران در حمله در دیگر کشورها مورد استفاده قرار گرفته است.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در جدیدترین گزارش خود با اعلام این مطلب که ایران دارای بزرگ‌ترین نیروی موشکی در خاورمیانه است،‌ بر اهمیت درک تهدیدی که از سوی ایران متوجه امنیت ایالات متحده و همپیمانانش است، تاکید کرد.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارشی که روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه منتشر شده است اعلام کرد که جمهوری اسلامی در طول عمر ۴۰ ساله خود مخالف حضور ایالات متحده در خاورمیانه بوده است. ایران از طریق دو نهاد نظامی یعنی ارتش و سپاه پاسداران به اهداف مهم استراتژیک خود که ابتدا «بقای رژیم» و دیگری «حفظ یک موقعیت برتر در منطقه» است، می پردازد.

در گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا آمده است که «ایران، به خاطر نداشتن یک نیروی هوایی مدرن، برای دستیابی به توانایی انجام حملات با برد بالا، به‌سوی موشک‌های بالیستیک به عنوان یک توان تهاجمی دوربرد رفته است تا مخالفانش در منطقه را از حمله منصرف کند.»

پنتاگون همچنین در این گزارش نهاد اطلاعاتی خود اعلام کرد که «ایران همچنین دارای بزرگ‌ترین نیروی موشکی در خاورمیانه است» که می تواند «اهدافی تا ۲ هزار کیلومتر دورتر را در سراسر منطقه هدف قرار دهد.» در این گزارش همچنین با یادآوری این نکته که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مبنی بر تحریم تسلیحاتی ایران کمتر از یک سال دیگر منقضی می‌شود، بر اهمیت درک تهدیدی که ایران برای آمریکا و امنیت آن و نیز برای همپیمانان آمریکا دارد، تاکید شده است.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

موسسه ناظر بر اینترنت: قطع تقریبا کامل اینترنت در ایران از ۷۵ ساعت گذشت

موسسه ناظر بر اینترنت از ادامه قطعی اینترنت در ایران در پی اعتراضات مردمی خبر داده و گزارش داد که این قطعی از ۷۵ ساعت گذشته است.

نت بلاکز که به دسترسی به اینترنت در سراسر جهان نظارت می‌کند، روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه گزارش داد «۷۵ ساعت می‌گذرد که ایران قطع تقریبا کامل اینترنت را اعلام کرد تا ایرانیان را از سایر نقاط جهان جدا کند.»

این موسسه همچنین تاکید کرده است که «حق برخورداری از آزادی بیان و آزادی اجتماعات غیرقابل خدشه دار شدن است و باید حمایت شود.»

این موسسه همچنین در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرده بود که طبق محاسبه این موسسه، هر روز اختلال در اینترنت در کنار اعمال فیلترینگ، حدود ۶۱ میلیون دلار هزینه روی دست اقتصاد ایران می گذارد.

نت بلاکز روز سه شنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که دسترسی به اینترنت در ایران باز هم کاهش یافت و به چهار درصد رسید.

تداوم قطع اینترنت از آن رو نگران کننده است که گزارش های متعدد در پنجمین روز از اعتراضات، از جمله گزارش عفو بین‌الملل، حکایت از بالا رفتن تعداد کشته‌ها تا بیش از یکصد نفر دارد.

پیش از این وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به سرکوب معترضان در ایران گفت آمریکا از گزارش‌های دریافتی درباره کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است و «جهان نظاره‌گر رفتار رژیم ایران است.»

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که دست‌کم در ۵۴ شهر ایران اعتراضات مردمی جریان داشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG