لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

جايزه برای بازداشت ابو دعا


جايزه برای بازداشت ابو دعا
جايزه برای بازداشت ابو دعا

وزرات امور خارجه آمريکا ابراهيم علی البدری معروف به ابودُعا را در فهرست تروريست های ويژه قرار داد.

از جمله تبعات دادن اين عنوان ممنوعيت کمک مالی يا غيرمالی به ابو دعا و انجام معامله با وی خواهد بود، به علاوه، هرگونه دارايی يا حق مالکيتی که وی ممکن است در آمريکا داشته باشد، يا در آينده به دست آورد، مسدود می شود.

وزارت دادگستری آمريکا نيز جايزه ای به مبلغ ۱۰ ميليون دلار برای ارائه هرگونه اطلاعاتی که به معلوم شدن محل اقامت وی منجر شود، تعيين کرده است.

ابودعا، رهبر گروه القاعده در عراق است و مسؤليت رهبری عمليات تروريستی در مقياس وسيع را برعهده دارد. ابودعا در بيانيه ای که در سوگ اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده منتشر کرد، تهديد کرد که به تلافی کشته شدن او دست به اقدامات خشونت آميز خواهد زد.

ابودعا تاکنون عمليات تروريستی متعددی را در عراق رهبری کرده است که پيامد آن کشته و زخمی شدن صدها نفر بوده است.

در رويدادی جداگانه در عراق، ارتش عراق توانست به يک بحران گروگان گيری خاتمه دهد.

گروهی آشوبگر با لباس پليس، يک پاسگاه پليس را در غرب بغداد تصرف کردند. چهار تن در این حادثه کشته و ده ها تن به گروگان گرفته شدند. بحران گروگان گيری سه ساعته در استان انبار و حمله ديگری که به خانه يک افسر پليس در آن نزديکی صورت گرفت، آسيب پذيری نيروهای امنيتی عراق را در زمانی نشان می دهد که آمريکا پس از ۸ سال جنگ، به سرعت از حضور خود در عراق خواهد کاست.

يکی از فرماندهان ارتش عراق می گويد: چهار آشوب گر در لباس پليس و با جليقه های انفجاری و مسلح به نارنجک و اسلحه وارد پاسگاه پليس در البغدادی شدند. از آنجايی که مهاجمان، لباس پليس به تن داشتند، ماموران امنيتی آن ها را جستجوی بدنی نکرده بودند. مهاجمان پس از ورود، سه مامور پليس را به ضرب گلوله کشتند. يکی از کشته شدگان رئيس اين پاسگاه بود. يکی از شاهدان می گويد، افراد مسلح ۴۰ گروگان را وارد يکی از اتاق ها کردند. ارتش عراق برای نجات گروگان ها وارد عمل شد. شهردار نيز در زمان اين حمله داخل ساختمان بود. او پس از شنيدن صدای تيراندازی وارد دستشويی شد و چند افسر پليس را با استفاده از پيامک تلفن همراه خود مطلع کرد. دو تن از آشوبگران پس از هجوم ارتش به داخل ساختمان، خود را منفجر کردند. نيروهای ارتش دو مهاجم ديگر را کشتند.

معاون استانداری انبار گفت بحران گروگان گيری خاتمه يافته است. وی شمار کشته شدگان را ۴ تن اعلام کرد. بر اساس توافق امنيتی بين آمريکا و عراق، نيروهای نظامی آمريکا تا آخر سال جاری ميلادی خاک عراق را ترک خواهند کرد. با اين حال، مقام های رسمی عراق، امکان باقی ماندن بخش کوچکی از ارتش آمريکا در سال ۲۰۱۲ را از نظر دور نکرده اند. حدود ۴۳ هزار نيروی نظامی آمريکا در حال حاضر در عراق، مستقر است.

XS
SM
MD
LG