لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

تعطیلی تازه فدرال آمریکا؛ «جون‌تینث»، روز ستایش از آزادی و برابری


شرکت کنندگان در یک گردهمایی خیابانی به مناسبت تعطیلی فدرال «جون‌تینث»- آرشیو
شرکت کنندگان در یک گردهمایی خیابانی به مناسبت تعطیلی فدرال «جون‌تینث»- آرشیو

اضافه شدن یک روز تعطیل به تقویم فدرال ایالات متحده در آغاز تابستان اگرچه برای بسیاری از خانواده‌های آمریکایی مهم است، اما این روز که به تعطیلی «جون‌تینث» شناخته می‌شود برای بسیاری از آمریکاییان آفریقایی‌تبار روزی افتخارآمیز است و بازتاب آن در تقویم فدرال اهمیت شایانی دارد.

«جون‌تینث» از ترکیب دو واژه «ژوئن» و «نوزدهم» (June Nineteenth) ساخته شده است در واقع نمادی از آزادی عمومی آفریقایی‌تباران از یوغ بردگی است. اگر چه گرامی‌داشت این روز از دیرباز مورد توجه آفریقایی‌تباران بوده‌است و گرامی داشته می‌شد اما توجه ویژه به این روز به دنبال مرگ جرج فلوید، شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار، توسط پلیس در سال ۲۰۲۰ و تظاهرات گسترده برای برقراری عدالت نژادی باعث شد که توجه به این واقعه تاریخ بار دیگر در اذهان عمومی مطرح شود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به فشارها و درخواست‌های متعدد برای به‌رسمیت شناختن این روز، سرانجام سال گذشته روز ۱۹ ژوئن، سالروز پایان یافتن برده‌داری قانونی در آمریکا، را رسماً به عنوان یک تعطیلی فدرال اعلام کرد.

مبدأ روز «جون‌تینث» به سال ۱۸۶۵ میلادی و شهر گالوِستون در ایالت جنوبی تکزاس بازمی‌گردد. در آن سال ساکنان محلی همراه با اعضای ارتش اتحاد شمال که نوید آزادی از بردگی و همچنین دسترسی بردگان به دستمزد را به مراه آورده بودند، به عنوان پایان بردگی در ایالات متحده این روز را محترم شمردند. در سال ۱۸۶۵ میلادی یک ژنرال «اتحادیه» در تگزاس رسما «اعلامیه آزادی بردگان» را بعد از دو سال از صدور آن توسط آبراهام لینکلن، به اجرا درآورد.

رئیس جمهوری آمریکا، و کامالا هریس، معاون او، سال ۲۰۲۱ میلادی با امضای یک قانون روز نوزدهم ژوئن را به عنوان یازدهمین روز تعطیل فدرال آمریکا به تعطیلی رسمی این کشور اضافه کرد

بزرگداشت این روز تاریخی، با برگزاری رویدادهایی از جمله رژه، گردهمایی، اجرای موسیقی، و برپایی غرفه‌های هنری در سراسر آمریکا همراه است.

XS
SM
MD
LG