لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

پلیس برکنار شده متهم به قتل جرج فلوید به تحمل ۲۲ سال و شش ماه زندان محکوم شد


درک شوون، مامور برکنار شده پلیس مینیاپولیس (۲۵ ژوئن ۲۰۲۱)
درک شوون، مامور برکنار شده پلیس مینیاپولیس (۲۵ ژوئن ۲۰۲۱)

قاضی دادگاهی که درک شوون، مامور برکنار شده پلیس در پرونده قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست در مینه‌سوتا، را مجرم شناخته بود، روز جمعه ۴ تیر او را به تحمل ۲۲ سال و نیم زندان محکوم کرد.

قاضی پیتر کهیل در دادگاه شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا گفت، این حکم بر اساس سوءاستفاده شوون از «اعتمادی» که به عنوان مامور پلیس به او اعطاء شده بود و «قساوتی» که در مورد فلوید به خرج داد، صادر شده است.

دادستان‌ها خواستار ۳۰ سال حبس برای شوون ۴۵ ساله بودند. با این حال حکم صادره طولانی‌ترین حکم زندانی است که تاکنون در تاریخ آمریکا برای یک مامور پلیس به جرم قتل یک شهروند سیاهپوست صادر می‌شود.

درک شوون ۵ خرداد سال گذشته و هنگام بازداشت جرج فلوید زانوی خود را روی گردن او گذاشت و بدون توجه به این مرد ۴۶ ساله آمریکایی‌-آفریقایی‌تبار که می‌گفت نمی‌تواند نفس بکشد، ۹ دقیقه و نیم او را در همان وضعیت نگه داشت.

آقای فلوید در نهایت بیهوش شد و مدتی بعد هم جان باخت.

خانواده جورج فلوید از حکم امروز دادگاه استقبال کرده‌اند و وکیل آنها هم در توییتی آن را «تاریخی» خواند و گفت که مرهمی برای خانواده جرج فلوید و ملت آمریکا و یک گام به جلو برای پاسخگو بودن در برابر قانون است.

هیئت منصفه دادگاه ۳۱ فروردین ماه امسال آقای شوون را، که اندکی پس از آن اتفاق برکنار شده بود، در سه اتهام از جمله قتل درجه دوم غیرعمد گناهکار اعلام کرد؛ رأیی که جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده از آن استقبال کرد.

مرگ جرج فلوید باعث اعتراضات گسترده نسبت به نژادپرستی در شهرهای مختلف آمریکا و دیگر کشورهای جهان شد و بسیاری در آمریکا خواستار اصلاحاتی برای کاهش خشونت توسط ماموران پلیس، به ویژه در برابر رنگین‌پوستان، شدند.

XS
SM
MD
LG