لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۹

عبدالقدیر خان، پدر بمب اتمی پاکستان، درگذشت؛ «نماد ملی» یا «عامل گسترش سلاح‌های هسته‌ای»


عبدالقدیر خان، دانشمند هسته‌ای پاکستانی، در سال ٢٠٠٩
عبدالقدیر خان، دانشمند هسته‌ای پاکستانی، در سال ٢٠٠٩

عبدالقدیر خان، پدر بمب اتمی پاکستان، یکشنبه ١٨ مهر در سن ٨۵ سالگی درگذشت.

به گزارش رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی پاکستان، این دانشمند هسته‌ای روز ۴ شهریور و پس از ابتلا به کووید-١٩ در «بیمارستان آزمایشگاه‌های تحقیقاتی خان» بستری و سپس به یک بیمارستان نظامی در راولپندی منتقل شده بود.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، در توییتی به همین مناسبت گفت: «ملت‌مان او را به دلیل کمک حیاتی‌اش در تبدیل‌کردن ما به یک کشور [مجهز به] سلاح هسته‌ای، دوست داشتند... او برای مردم پاکستان، یک نماد ملی بود.»

عارف علوی، رئیس جمهوری پاکستان، نیز با انتشار توییتی گفت که عبدالقدیر خان «به ما کمک کرد بازدارندگی هسته‌ای [لازم برای] نجات ملت را توسعه بدهیم، و یک ملت قدردان هرگز خدماتش را در این زمینه فراموش نخواهد کرد.»

اما عبدالقدیر خان به نقش کلیدی خود در یک عملیات منجر به فروش اسرار هسته‌ای به کره شمالی، ایران، و لیبی اعتراف کرده بود.

تحلیل‌گران و مقام‌های سازمان ملل متحد گفته‌اند شبکه غیرقانونی وی، که متخصص دورزدن تحریم‌های بین‌المللی بود، بزرگ‌ترین بحران تکثیر سلاح‌های هسته‌ای را در عصر اتمی ایجاد کرد.

بعدها این دانشمند هسته‌ای پاکستانی در تلویزیون ملی پاکستان به مشارکتش در فروش اسرار هسته‌ای اعتراف کرد؛ اما مورد عفو پرویز مشرف، رئیس جمهوری وقت پاکستان، قرار گرفت و سال‌ها در حبس خانگی به سر برد.

او در اعترافاتش گفته بود شخصا و بدون اطلاع دولت اقدام به فروش اسرار هسته‌ای کرده است.

عمران خان گفته است این دانشمند، بنا به وصیتش، در مسجد فیصل اسلام‌آباد دفن خواهد شد. به گفته وزیر کشور پاکستان نیز سران نیروهای نظامی و رهبران سیاسی در مراسم تشییع جنازه شرکت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG