لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

روایت هاشمی رفسنجانی از زمانی که ایران در فکر تولید سلاح اتمی بود


اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که ایران در سال‌های جنگ با عراق به دنبال دست یابی به سلاح هسته‌ای بوده و شخص او و علی خامنه‌ای، رئیس جمهور وقت ایران به دنبال ملاقات با عبدالقدیرخان، پدر برنامه هسته‌ای پاکستان بوده‌اند.

هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با وبسایت " امید هسته‌ای ایرانیان" به تشریح برنامه هسته‌ای ایران از ابتدای جمهوری اسلامی پرداخته و توضیح داده که اگر ایران "ضرورت پیدا کند" تا از سلاح هسته‌ای استفاده کند، " قدرت ما محفوظ است".

عبدالقدیر خان دانشمند هسته‌ای پاکستان که از سوی ایالات متحده به عنوان "یک خطر جدی" توصیف شده بود، پیش از این به فروش اسرار هسته‌ای به لیبی، ایران و کره شمالی اعتراف کرده است.

رمضانپور: هاشمی می خواهد روایت واقع بینانه اری از برنامه اتمی ارائه کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

آقای هاشمی می‌گوید که پاکستان برای دیدار مقامات ایران با عبدالقدیر خان همکاری نکرده و کمک این دانشمند هسته‌ای در حدی بوده که نقشه را به ایران داده تا بعدها خود ایران مشغول ساخت این فن‌آوری شود.

او می‌گوید که پس از پایان جنگ و در دوران ریاست جمهوری او شروع به غنی سازی کردند: " از همان چیزهایی که از پاکستان گرفته بودیم، کنار هم چیدند که ما هم برای بازدید رفتیم. کارگاهی هم در کنار سالن برای قطعه‌سازی درست کردیم که خودمان بسازیم. قطعات، مواد و فلزات خاصی را که لازم بود، تأمین کردیم و کار در دو جهت شروع شد."

به گفته هاشمی مقامات ایران خیلی زود متوجه می‌شوند که "قضیه پیچیده‌تر از این چیزهاست که ما فکرش را می‌کردیم".

این مقام ارشد جمهوری اسلامی با حمایت از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی گفته که " لزومی ندارد به طرف مسایل هسته‌ای نظامی برویم" اما در عین حال گفت: "این درست است که ما اجازه‌ رفتن به طرف سلاح هسته‌ای را نداریم، ولی اگر شرایطی پیش بیاید و ضرورت پیدا کند و یا دشمنی پیدا کنیم که بخواهد از این سلاح استفاده کند، قدرت ما محفوظ است."

XS
SM
MD
LG