لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

مبارزه با خشونت عليه دختران؛ فریاد بزن آتش!


تصاوير ضبط شده از دوربين های مدار بسته در مورد آدم ربايی کودکی ۱۱ ساله، انگيزه دالاس جساپ، که در آن زمان ۱۳ ساله بود را برانگيخت که برای جلوگیری از تجاوز جنسی و خشونت علیه دختران دست به اقدامی بزند.

او موسسه غیر انتفاعی «تنها فرياد بزن آتش» يا «Just Yell Fire» که به دختران مهارت های دفاع شخصی آموزش می دهد را تاسيس کرد. هفت سال بعد، همراه با رشد جساپ، تلاش های او نيز گسترش يافته است.

در سال ۲۰۰۶ ميلادی، جساپ ويديوی دفاع شخصی «تنها فرياد بزن آتش» را برای دختران دبيرستانی منتشر کرد.

تابستان گذشته، او فیلم دوم خود را برای زنان دانشگاهی پيرامون خطرات در محوطه دانشگاه با تمرکز بر روش های جلوگیری و فرار از سوء استفاده، تجاوز جنسی و خشونت را ارائه کرد.

جساپ می گويد: «هر دختری در هر جای جهان می تواند در کمتر از یک ساعت به صورت رایگان روش های نجات از موقعیت های نامطلوب را ببينند.»

او می گويد، راه برای نجات از موقعيتی نامطلوب، ماندن و مبارزه نيست، بلکه بايد سعی کنيد شخص مهاجم را برای چند ثانيه فلج کنيد تا بتوانيد فرار کنيد. او را گاز بگيريد، يا با انگشت به چشمهايش صدمه وارد آوريد يا به سادگی فرياد «آتش» سر دهيد تا توجه ديگران را جلب کنيد. او می گويد: متاسفانه مردم اغلبهنگامی که دختری فرياد «تجاوز» سر می دهد تمايلی به درگير شدن ندارند.

جساپ، که دارای کمربند سیاه در تکواندو است، می گوید: این دو فیلم بازگوی اهداف برنامه «تنها فرياد بزن آتش» برای توانمند سازی زنان جوان است.

او می گويد: «ما همچنان به مدارس و یتیم خانه ها در محله ها می رويم تا مطمئن شويم که آنها اين تکنيک ها را درک می کنند و قادر به انجام آنها در شرايط واقعی هستند.»

برای گسترش پيام خود، جساپ برنامه «آموزش مربيان» را آغاز کرده است.

او می گوید: «ما به رهبران محلی در مورد برنامه « تنها فرياد بزن آتش» آموزش و به آنان گواهینامه می دهيم، به طوری که آنها بتوانند از دختران در محافظت از خود حمايت کنند.»

برنامه « تنها فريادبزن آتش»، در حال حاضر در ۶۵ کشور جهان شناخته شده است. جساپ که آخرين سال خود در دانشگاه واندربيلت را طی می کند، سال گذشته در سفری به هند به مدت دوهفته در دانشگاه ها در مورد چگونگی مبارزه با معامله انسان و قاچاق جنسی صحبت کرد.

تلاشهای جساپ توسط تعدادی از سازمان ها به رسميت شناخته شده است و وی در کنگره آمريکا با قانونگذاران در این مورد گفت وگو کرده است.

در ماه اکتبر ۲۰۱۲، او جایزه جهان کودکان را به عنوان عنصری موثر در اجتماع که در زندگی کودکان آسیب پذیر جهان تغيير ایجاد کرده است، دريافت کرد.

جساپ در نظر دارد به مبارزه با خشونت علیه زنان ادامه دهد.
XS
SM
MD
LG