لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

اعتراضات در عراق؛ عبادی ممکن است مقام نخست وزیری را از دست بدهد


اعتراضات خیابانی در عراق ممکن است باعث شود حیدر العبادی، پست نخست وزیری را از دست بدهد.

روزنامه واشنگتن پست می نویسد اعتراضات پایدار در قلب مناطق شیعه عراق در تابستان جاری چشم انداز اینکه حیدر العبادی، نخست وزیر به شدت حامی آمریکا، برای دور دوم نخست وزیر این کشور شود را، تیره و تار کرده است.

ارائه خدمات ضعیف باعث شده است رهبری او در عراق محکوم شود. اعتراضات عراقی ها از حالت بی نظم و بعضا خشونت بار به تحصن های روزانه تغییر کرده و باعث شده است که شخصیت های قدرتمند مذهبی و سیاسی نیز او را منبع مشکلات عمده عراق بدانند.

به رغم اینکه حیدر العبادی سال گذشته در جنگ با داعش و مخالفت با رفراندوم مناطق کردنشین قاطعانه عمل کرد، او ممکن است به خاطر مشکلات جاری مقام نخست وزیری را از دست بدهد.

واشنگتن پست در بخشی از این گزارش می نویسد اگر عبادی نتواند برای دور دوم نخست وزیر عراق شود، آمریکا ممکن است با دولتی در عراق مواجه شود که کمتر همسو با آمریکا و بیشتر همسو با ایران خواهد بود و این در زمانی است که دولت دونالد ترامپ می خواهد فشارها بر تهران را افزایش دهد و به نوشته این روزنامه، تهران را به حمله نظامی نیز تهدید کرده است.

مقتدی صدر و هادی عامری (فرمانده گروهی از شبه نظامیان شیعه) که در انتخابات عراق اول و دوم شدند، سابقه دیرینی در مخالفت با حضور نیروهای آمریکایی در عراق دارند. هرچند صدر به طور علنی با نفوذ ایران در عراق نیز مخالفت کرده است، عامری از حمایت مالی و نظامی ایران نفع برده است.

واشنگتن پست می گوید با این حال، متحدان عبادی می گویند او همچنان ممکن است با تاکید بر پیروزی هایش بر «دولت اسلامی» یا داعش و اشاره به اینکه معترضان خشم خود را به کل طبقه سیاسی از جمله احزاب رقیب نشانه گرفته اند، امکان حفظ کرسی نخست وزیری را داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG