لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

تظاهرات علیه فساد در عراق ادامه دارد


.
.

عراق روز جمعه بازهم صحنه تظاهرات اعتراضی مردم در میدان التحریر بغداد علیه فساد گسترده در این کشور بود.

تظاهرکنندگان خواهان استعفای مقام‌های فاسد و برگزاری دادگاه برای محاکمه متخلفان اقتصادی و افراد فاسد دولتی بودند.

بیش از دو هفته است که تظاهرکنندگان در مرکز و جنوب عراق در اعتراض به مشکلات و فساد و با درخواست زندگی بهتر و کار تظاهرات می کنند.

در نماز جمعه شیعیان کربلا، یک مقام ارشد شیعیان در حمایت از تظاهرکنندگان و درخواست‌های آنان سخن گفت و افزود ضروری است که دولت به تقاضاها و مشکلات مردم توجه کند.

گزارش هیل از مشکلات داخلی عراق

در همین حال، وبسایت هیل در واشنگتن که مورد توجه کاخ سفید و بسیاری از قانونگذاران در آمریکا است در گزارشی ضمن اشاره به موج اعتراض‌های گسترده علیه بیکاری، کمبود آب، برق و زیرساخت ها در جنوب عراق نوشت که دولت عراق به کمک شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران و ارتش آموزش دیده توسط آمریکا، به سرکوب تظاهرات در بغداد اقدام کرده است.

هیل نوشت که اعتراض‌ها در جنوب عراق به آمریکا فرصت داده است با بازنگری در سیاست خود، از دادن چک سفید به بغداد خودداری کند، زیرا دولت عراق در راستای منافع جمهوری اسلامی ایران حرکت می‌کند.

پیشتر، بازرس کل در آمریکا در گزارشی رسمی گفته بود که عوامل مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در گروه موسوم به حشد شعبی یکی از چالش‌های اصلی در مقابل آمریکا در عراق است.

هیل همچنین نوشت که ثبات آینده عراق مورد سئوال است. به موازات اعتراض‌ها در جنوب، در شمال نیز، اقلیم کردستان صحنه بازگشت بی‌ثباتی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG