لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

عباس دریس از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ به ۱۴ سال زندان محکوم شد


عباس دریس. آرش
عباس دریس. آرش

وکیل عباس دریس از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ روز چهارشنبه ۲۲ آذر خبر داد که موکلش در شعبه سوم کیفری یک استان خوزستان به ۱۴ سال حبس به اتهام «قتل عمد» و «حمل و نگهداری اسلحه» محکوم شده است.

فرشته تابانیان با اعلام این خبر در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «مستند حکم را قاضی، عِلم خود دانسته‌اند» و در ادامه اشاره کرد که اعاده دادرسی در مورد حکم اعدام موکلش، عباس دریس، هنوز در دیوان عالی کشور مفتوح است.

وی ابراز امیدواری کرد که این «حکم ناعادلانه نقض شود.»

فرشته تابانیان با اعلام این که از ۱۴ سال حبس، ده سال آن در مورد موکلش قابل اجرا است، اضافه کرد که به این حکم اعتراض کرده است. او افزود همچنان بر این اعتقاد است که عباس دریس در کشته شدن رضا صیادی هیچ دخالتی نداشته‌ است.

رضا صیادی از افسران نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی در روز ۲۷ آبان سال ۹۸ در شهرک چمران (جراحی) ماهشهر در استان خوزستان کشته شد. به گزارش سازمان های حقوق بشری، در این روز دهها تن به دست نیروهای حکومتی کشته شدند.

پس از آن، عباس دریس و برادرش، محسن دریس، در ۱۷ آذر ۹۸ به اتهام قتل رضا صیادی بازداشت و سپس محاکمه شدند. در پایان محاکمه، محسن دریس تبرئه شد، اما عباس دریس به اعدام محکوم شد.

در آن زمان، یک منبع نزدیک به عباس دریس به صدای آمریکا گفت که همسر او پس از شنیدن خبر صدور حکم اعدام سکته کرد و درگذشت. آقای دریس سه فرزند دارد.

فرشته تابانیان همچنین در حساب کاربری خود در ایکس نوشت که هیچگونه اقرار و ادله‌ای که نشان دهد موکلش در این ماجرا دخالت داشته‌ است، وجود ندارد.

او در عین حال در مورد محاکمه موکل دیگرش، محسن دریس، برادر عباس دریس، خبر داد که او «بابت اتهام معاونت در قتل تبرئه شد و بابت اتهام نگهداری اسلحه به دو سال حبس محکوم شد.»

به نوشته این وکیل دادگستری، محسن دریس از سال ۹۸ تا حدود یک ماه پیش در زندان سپیدار اهواز بود که پس از درخواستش به زندان ماهشهر منتقل شد.

XS
SM
MD
LG