لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

مستند «فریاد‌های قبل از سکوت» در مورد تجاوزهای جنسی اعضای حماس منتشر شد


آرشیو
آرشیو

مستند «فریاد‌های قبل از سکوت» عنوان تازه‌ترین اثر شریل سندبرگ، مدیر ارشد سابق شرکت متا است.

به نوشته «تایمز اسرائیل»، شریل سندبرگ مستندی ساخته است که جنایات جنسی اعضای گروه شبه نظامی حماس در ۱۵ مهر سال گذشته و پس از آن را نشان می‌دهد. این مستند که به تازگی در یوتیوب منتشر شده، به شهادت بازماندگان، گروگان‌های آزاد شده و اولین شاهدان این فاجعه پرداخته است.

شبه‌نظامیان گروه حماس که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار است، در حمله ۱۵ مهر سال گذشته به جنوب اسرائیل، ۱۲۰۰ تن را کشتند و بیش از ۲۴۰ تن دیگر را به گروگان گرفتند. اکثر کشته شدگان و گروگان ها، غیر نظامی بوده اند.

آمیت سوسانا، که در حمله شبه نظامیان حماس از کیبوتص «کفارآزا» ربوده شد، به عنوان یکی از شاهدان این مستند در مقابل دوربین نشست.

در ماه مارس، سازمان ملل گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌داد تجاوز جنسی و تجاوز گروهی در جریان حمله شبه نظامیان حماس رخ داده است.

بر اساس این گزارش، شواهدی روشن و قانع‌کننده وجود دارد که نشان می‌دهد گروگان‌ها در هنگام بازداشت در غزه مورد تجاوز قرار گرفته‌اند و گروگان‌هایی که در حال حاضر در اسارت حماس هستند، هنوز با چنین سوء استفاده هایی روبرو هستند.

دو گزارشگر ویژه حقوق سازمان ملل متحد خواستار پاسخگویی حماس به دلیل انجام شماری از جنایات نسبت داده شده به این گروه شبه‌نظامی، از جمله شکنجه و تجاوز جنسی، در جریان حمله روز ۱۵ مهر به اسرائیل شدند.

آلیس جیل ادواردز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد شکنجه، و موریس تیدبال بینز، گزارشگر ویژه در امور قتل‌های فراقانونی، از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده‌اند ولی از جانب سازمان ملل اظهارنظر نمی‌کنند.

آنها گفتند: تعداد فزاینده‌ای از شواهد، انجام اعمال نگران‌کننده‌ای چون شکنجه جنسی، تجاوزهای گروهی، مثله کردن و شلیک گلوله به ناحیه تناسلی را نشان می‌دهد.

این دو گزارشگر «این‌گونه اقدامات را «نقض فاحش قوانین بین‌المللی» دانستند که به تاکید آنها، به «جنایات جنگی تبدیل می‌شود.»

پیش از این، مقام‌های اسرائیلی، حماس را به انجام این‌گونه اقدامات متهم کرده بودند و بازرسان پلیس این کشور هم در حال جمع آوری شواهدی از موارد خشونت جنسی هستند. با این همه، گروه حماس این اقدامات را تکذیب کرده است.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در واکنش به اظهارات دو گزارشگر ویژه این سازمان، در شبکه‌های اجتماعی خواستار آن شده بود که اقدامات حماس در انجام خشونت‌های هولناک جنسی فورا و به صراحت محکوم شود.

XS
SM
MD
LG