لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

جمهوری اسلامی: درخواست آمريکا برای گشودن دفتر دیپلماتیک درتهران را بررسی می کنيم


جمهوری اسلامی ایران می گوید درخواست ایالات متحده را برای گشودن یک دفتر دیپلماتیک در جمهوری اسلامی بررسی خواهد کرد.

پس از آن که مقامات آمريکائی گفتند دولت بوش چنین اقدامی را بررسی می کند، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه گفت تهران این تقاضا را تا زمانی که از طریق مجاری رسمی دریافت کند، مطالعه خواهد کرد.

مقامات آمريکائی روز دوشنبه گفتند مقامات وزارت امور خارجه در باره گشودن یک دفتر دیپلماتیک در ایران، مشابه دفتر حفاظت از منافع آمريکا در کوبا، گفتگو می کنند.

مقاماتی که از آنها نام برده نشده است گفتند این پیشنهاد حضور آمريکا در ایران را بدون از سر گرفته شدن رسمی مناسبات دیپلماتیک امکان پذیر خواهد ساخت.

بر اساس این پیشنهاد دیپلمات های آمريکائی در دفتر تهران مستقر خواهند شد و کارهای مربوط به صدور ویزا برای ایرانیانی را که می خواهند به آمريکا سفر کنند انجام خواهند داد.

واشنگتن هم اینک یک بخش حفظ منافع در هاوانا، پایتخت کوبا، دارد که به دیپلمات های آمريکائی اجازه می دهد مستقیما بدون تایید دولت با مردم صحبت کنند. ایران دفتر مشابهی در واشنگتن دارد.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه روز دوشنبه گفت او می خواهد ایرانیان بیشتری به آمريکا بیایند، اما تایید کرد که گاهی برای آنها دشوار است برای گرفتن ویزا به دوبی بروند.

واشنگتن در حال حاضر برای رسیدگی به منافع آمريکا در ایران به سفارت سویس در تهران متکی است.

XS
SM
MD
LG