لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۵

روز رؤسای جمهوری در آمريکا - 2005-02-22


بيست و يکم ماه فوريه مصادف است با روز « رؤسای جمهوری آمريکا » در اين کشور. اين روز، روزی است که مردم آمريکا، ياد رؤسای جمهوری گذشته اين کشور را، از جرج واشنگتن، نخستين رئيس جمهوری ... تا ابراهام لينکلن، يکی ديگر از رئيسان جمهوری معروف آمريکا و سايرين، محترم ميشمارند و دستاوردهای بزرگان کشور خود را ارج می نهند.

جرج واشنگتن و آبراهام لينکلن هر دو در ماه فوريه پای به عرصه وجود گذاردند. علت صعود جرج واشنگتن به قله شهرت ابدی و جاويد ماندن نام او، به پيروزی رساندن آمريکا در جنگهای طولانی خود برای کسب استقلال از بريتانيا بود. واشنگتن سهم تعيين کننده ای در تدوين قانون اساسی و پايه گزاری دولت آمريکا داشت. علاوه بر اين، جرج واشنگتن به عنوان نخستين رئيس جمهوری آمريکا، عملا نشان داد که چگونه با ازخود گذشتگی می توان در خدمت به ملک و ملت همت گماشت و چگونه با مدارا و تحمل، خويشتن داری و اعتدال، از ابراز قدرت به نفع عام، بهره جست. واشنگتن از اين جهات مورد تحسين جهانيان قرار گرفت و به عنوان الگو و سر مشقی برای نسلهای آينده درآمد.

رهبری های واشنگتن، چه در ميدان جنگ و چه در عرصه صلح همواره با اعتقادات عميق معنوی وی، و نيز احترام به اعتقادات ديگران همراه بود.

واشنگتن که پيرو آئين مسيحيت بود، معتقد بود که خداوند منشا اختيارات حکومت مشروع و نيز منشا حقوق بشر و حرمت و کرامت انسانی است. واشنگتن معتقد بود که يکی از مهمترين حقوق حقه و آزاديهای هر انسانی، حق آزادی مذهب است.

واشنگتن در نامه ای به مسيحيان تعميدی ايالت ويرجينيا که زمانی از طرف اوليا مستعمره گران، مورد تعقيب و آزار بودند، نوشت: « هيچ کس را نمی توان يافت که از من، با تعقيب و آزار و تعصبات مذهبی و ايجاد افتراق در بين مذاهب، مخالف تر باشد. » واشنگتن که خود يک پروتستان بود، کاتوليکها را به سمت های پر اهميتی منصوب ساخت و مخالفت خود را با هر گونه تبعيض موجود عليه کاتوليکها آشکار ساخت.

واشنگتن در نامه ای خطاب به يکی از اجتماعات يهوديان در ايالت " رود آيلند" نوشت: ايالات متحده آمريکا برای تعصبات مذهبی نه ارزشی قائل است و نه از آن حمايت می کند. نخستين رئيس جمهوری آمريکا خطاب به فرقه « کويکرها» نوشت: موهبت آزادی که در اختيار مردم اين ايالت برای نيايش قادر متعال، بر طبق موازين وجدانی و داوری درونی هر فردی قرار گرفته است، نه تنها در شمار بهترين برکات خداوندی است، بلکه حق مسلم هر انسانی است.

از منظر واشنگتن، مدارا و مماشات، تسامح و تساهل، هيچگونه منافاتی با اعتقادات مذهبی ندارد. واشنگتن معتقد بود که لازمه ايمان واقعی، احترام به حقوق اساسی ديگران است.

واشنگتن در مراسم توديع خويش، در سخنانی از همه هم ميهنان خود مؤکدا خواست حسن نيت و عدالت را در مورد همه ملتها رعايت کنند. واشنگتن می گفت: ايمان و اخلاق، پيروی از يک چنين رويه ای را واجب ميشمارد.

XS
SM
MD
LG