لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۱

علاوی: مردم عراق بايد با دادن رای سرنوشت خود را تعيين کنند - 2005-01-29


اياد علاوی نخست وزير موقت عراق از تمامی عراقی ها خواسته است در انتخابات تاريخی فردا، برغم خشونت آرام ناپذيری که امروز جان دست کم بيست نفر را گرفت ، رای بدهند.

آقای علاوی در مصاحبه ای با يک شبکه تلويزيونی بريتانيا گفت عراقی ها نبايد بگذارند شورشيان آنان را از تعيين سرنوشت کشورشان بازدارند.

پيشتر غازی الياور رئيس جمهوری موقت عراق گفته بود وی انتظار دارد بيم از خشونت موجب شود اغلب عراقی ها از رفتن به حوزه های رای گيری خودداری کنند. هفده نفر از بيست نفری که در خشونت های امروز کشته شدند عراقی، و سه نفر آمريکائی بودند.

بيش از چهار ده ميليون عراقی برای انتخاب يک مجمع ملی دويست و هفتاد و پنج نفری، و شوراهای استانی، واجد شرايط رای دادن هستند.

کشور اکنون عملا در محاصره انتخاباتی است . مرزها بسته، آمد و شد وسايط نقليه محدود و مقررات منع عبور و مرور شبانه برقرار است.

دولت عراق امروز گفت قوانين حالت اضطراری را برای يک ماه ديگردر سراسر کشور به استثنای ناحيه خود مختار کردنشين در شمال تمديد ميکند .

خشونت، کارکنان انتخاباتی ، نيروهای امنيتی و پليس را از عمل بازنداشته است. مقامات ميگويند امور تدارکاتی بخوبی پيش ميرود و تمامی صندوق های اخذ رای و ورقه های رای ، تحت مراقبت های شديد امنيتی، به حوزه های رای گيری فرستاده شده است.

در همين حال تاکنون قريب هشتاد و پنج هزار عراقی مقيم خارج آرای خود را برای انتخاب دولت جديد به صندوق ها ريخته اند. رای گيری عراقی های مقيم خارج در چهارده کشور جهان از استراليا گرفته تا اروپا و آمريکا تا فردا ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG