لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۴

چالش يوشچنکو -  چند دستگی موجود در اوکراين - 2005-01-24


ويکتور يوشچنکو، رئيس جمهوری جديد اوکراين، در حکومت خود با معضلاتی که حاصل چند دستگی موجود در کشور است، روبروست.

اختلاف بين ملی گرايان غرب اوکراين و روس زبانان شرق کشور از زمان استقلال کی يف در سال 1991 کماکان پابرجاست.

پرزيدنت يوشچنکو قول داده است اين فاصله را از طريق نزديک کردن اوکراين به غرب و همزمان حفظ مناسبات نزديک با روسيه کاهش دهد.

رهبر 50 ساله اوکراين تصميم دارد اولين سفر خارجی خود را در روز دوشنبه به مسکو برای ملاقات با پرزيدنت ولادمير پوتين انجام دهد و سپس قرار است سفر 4 روزه ای به کشورهای اروپائی بمنظورگسترش مناسبات نزديکتر با دموکراسيهای غرب به انجام برساند.

آقای يوشچنکو، که يک اقتصاد دان است، در دهه 1990 رياست اولين بانک مرکزی مستقل اوکراين را بر عهده داشت. در سال 1999 به سمت نخست وزيری منصوب گشت و تلاشهای خود را بر اصلاحات اقتصادی و جذب سرمايه گذاران خارجی متمرکز ساخت.

در سال 2001 ، پارلمان اوکراين به او رأی عدم اعتماد داد و پس از آن آقای يوشچنکو به حزب مخالف موسوم به "حزب اوکراين ما" ملحق شد.

در مسکو

ويكتور يوشچنكو، اولين روز خود را بعنوان رئيس جمهوری اوکراين، امروز در مسکو خواهد گذراند و با ولاديمير پوتين، همتای روسی خود مذاکراتی بعمل خواهد آورد.

آقای يوشچنکو روز يکشنبه در سخنرانی مراسم تحليف رسمی اش به هواداران خود گفت پيروزی وی بر ويکتور يانوکويچ، نخست وزير سابق، در واقع پيروزی آنان است. يوشچنکو سپس عهد کرد در راه عدالت، آزادی و استقلال بکوشد.

آقای يوشچنکو تصمیم دارد برنامه اصلاحات را به مرحله اجرا گذارد و در عين حال مناسبات مستحکمی با مسکو، که آشکارا از رقيب وی حمايت می کرد، برقرار کند.

پرزيدنت يوشچنکو بيم بسياری از شهروندان را در رابطه با تجزيه کشور به بخش شرقی روس زبان و بخش غربی اصلاح طلب بيمورد دانست.

m

XS
SM
MD
LG