لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

امريکا گزارشی را که ميگويد گروههای نظامی خود را به ايران اعزام کرده است، رد کرد - 2005-01-21


دولت ايالات متحده گزارش ژورناليست سرشناس آمريکائی را که ميگويد آمريکا گروههای نظامی به ايران اعزام کرده تا مکانهائی را برای حملات احتمالی آينده شناسائی کنند، بشدت رد کرده است.

با شروع دوره دوم رياست جمهوری پرزيدنت بوش، گزارش و حتی تکذيبها، توأمأ باعث جار و جنجالی پيرامون سياست آمريکا در رابطه با ايران بوجود آورده است.

Al Pessin ، خبرنگارصدای آمريکا از پنتاگون گزارشی ارسال کرده است که Seymour Hersh ، برندهء جايزه پوليتزر اخيرأ مقاله ای در مجله New Yorker بچاپ رسانده که بحث زيادی را باعث شده است. در اين مقاله، هرش ميگويد آمريکا تصميم دارد ايران را صحنه بعدی جنگ عليه تروريسم کند و حتی گروههای نظامی به ايران اعزام داشته که بدنبال مکانهای عمليات هسته ای باشند تا بمب افکنهای آمريکا بتوانند آنها را مورد هدف قرار دهند. آقای هرش گفته است طرفداران حمله به ايران پيش از انجام عمليات نظامي،در جستجوی مدرک مستدل هستند که نشان دهد ايران دارای برنامهء سلاحهای هسته ای است و مايل نيستند تجربه عراق تکرار شود.

مقامات ايران گزارش آقای هرش را در مورد نيروهای نظامی آمريکا در ايران رد کرده اند. روز پنجشنبه، رئيس جمهوری ايران گفت فکر نميکند آمريکا به ايران حمله کند، اما آماده جواب دادن به حمله است.

بسياری از مقامات دولت پرزيدنت بوش گفته اند مقاله هرش ايرادهای زيادی دارد اما مستقيمأ در مورد حضور نيروی نظامی آمريکا در ايران اظهار نظری نکرده اند.

خانم کاندوليزا رايس، در جلسات تأئيديه نامزدی خود، اين چنين سياست آمريکا در مورد ايران را تشريح کرد: "هدف دولت داشتن رژيمی در ايران است که نسبت به نگرانيهای ما در مورد سياستهای خود پاسخگو باشد، که در حال حاضر کاملأ ضد منافع ماست. بدين معنا که رژيم ايران بايد نسبت به تعهدات اتمی خود پايبند باشد؛ اذعان کند که رهبران القاعده در آن کشور بوده اند، اعتراف کند از حزب الله و تروريسم حمايت ميکند. اين آن چيزی است که ما ميخواهيم." خانم رايس گفت ملت ايران تحت ستم رژيمی است که مايل نيست خواسته های مردم را مد نظر داشته باشد و از نظر حقوق بشر دارای سابقهء مخوفی است.

دو روز پس از سخنان خانم رايس، پرزيدنت بوش در سخنرانی مراسم تحليف خود برکناری چنين رژيمهائی را به جنگ عليه تروريسم ارتباط داد. او گفت آمريکا آزادی و دموکراسی را در سراسر جهان گسترش خواهد بخشيد و اجازه نخواهد داد رژيمهای ستمکار امنيت آمريکا را تهديد کنند. مهمترين وظيفه من ، حراست از اين کشور و ملت در برابر حملات ديگر و تهديدهای آينده است.

سياست آمريکا در مورد ايران اکنون متوجه اين است که ايالات متحده چگونه با تهديد آينده در قالب يک ايران با توانائی تسليحات اتمی برخورد کند؟

مقامات آمريکا ميگويند فعلأ تاکيد بر ديپلماسی است و دولت از تلاشهای اتحاديه اروپا حمايت ميکند. اما در مصاحبه های چند روز اخير، پرزيدنت بوش اتخاذ اقدام نظامی عليه ايران را در صورتی که نياز باشد رد نکرد.

XS
SM
MD
LG