لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

فرانسوی ها در ايران هتل می سازند - 2004-12-17


آرش ايرانی

تابستان امسال كه فرصتی دست داده بود تا در خطه سر سبز شمال چند روزی به گشت و گذار بپردازم از مواجه با هتل های ظاهرأ ۴ يا حتی ۵ ستاره اما به شدت فرسوده و غير مجهز اين منطقه توريستی شوكه شده بودم. برای نمونه امكانات هتل جديد ۴ ستاره رامسر تقريبأ همانی بود كه در سال ۱۳۳۹ ش. پس ازتأسيسش به آن تخصيص داد شده بود. شايد تنها وسيله رفاهی كه به اين مجتمع سياحتی اضافه شده بود يک دستگاه تلويزيون رنگی بود كه از ۵ كانال دولتی ايران تنها ۳ تای آن را دريافت می نمود! حال آنكه هزينه اقامت يک شب برای دو نفر حدود ۵۰ هزار تومان تمام می شود. اين وضعيت در ساير نقاط توريستی ايران نيز با كمی شدت و ضعف قابل ملاحظه است.

اما بر اساس گزارش های دريافتی، اخيرأ مذاكراتی ميان مسئولين سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری با" ژراژپولسون" رئيس گروه ( هتل هاى آكور) فرانسه برای تأسيس هتل های زنجيره ای در ايران برقرار شده است.

قرار است اين برنامه پس از تنظيم توافقنامه بين معاونت توسعه و تجهيز منابع سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى و شركت مذكور به صورت اجرايى درآيد.

در اين ميان آگاهان به مسائل گردشگری می گويند تا زمانی كه امكانات و تجهيزات لازم برای اقامت جهانگردان داخلی و به خصوص خارجی فراهم نباشد حتی اگر سختگيری های اجتماعی موجود نيز مرتفع گردد، نمی توان به عزيمت توريست ها به مكان های گردشگری ايران اميدی داشت. حال آنكه اين كشور از نظر جاذبه های گردشگری در ميان ده كشور اول جهان جای دارد.

يكی از جهانگردان فرانسوی كه يك شب در هتلی ۴ ستاره اقامت كرده بود به من گفت : " جدای از سختگيری هايی كه در ايران مشاهده می شود موضوعی كه برای من خيلی عجيب است وضعيت هتل های چند ستاره است. وقتی به ما می گفتند شما در يك هتل ۴ ستاره ساكن خواهيد شد تصور می كرديم واقعا جای مناسبی باشد اما متأسفانه اينجا هيچ ربطی به يك هتل سطح بالا ندارد."

مسئله ديگری كه بسياری از گردشگران ايرانی و خارجی آن را آزار دهنده می دانند ، بی گانگی اكثر هتلداران ايرانی با دنيای اينترنت است. حال آنكه ساليان اخير در ايران را می توان دوران شكوفايی صنعت آی تی در اين كشور به شمار آورد. برای نمونه شما كمتر هتلی را در ايران می توانيد سراغ بگيريد كه يا سايت اينترنتی داشته باشد و يا اگر هم چنين امكانی را فراهم كرده باشد ، اطلاعاتی درباره نوع سرويس ها و خدماتی كه به مشتريان ارائه می كند در آن يافت شود.

يک كارشناس هتلداری در تهران می گويد : " با توجه به شرايط فعلی، اين صنعت تنها با مشاركت خارجی ها تحول می يابد. در غير اينصورت اوضاع از اين هم بدتر خواهد شد."

XS
SM
MD
LG