لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

ايران : هنوز اختلافاتی با آژانس بين المللی انرژی اتمی وجود دارد - 2004-11-27


جمهوری اسلامی می گويد در مورد طرح متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم هنوز اختلافاتی با آژانس بين المللی انرژی اتمی وجود دارد.

ديپلمات ها در مقر آژانس در وين تلاش کرده اند ايران را ترغيب کنند درخواست معاف ساختن ۲۰ سانتريفيوژ را از توافقی که در ۱۴ نوامبر در پاريس به دست آمد پس بگيرد.

کمال خراری وزير امور خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه در وين گفت توافق، استفاده از سانتريفيوژ ها را برای کارهای پژوهشی و عمرانی زير نظر آژانس بين المللی انرژی اتمی ممنوع نمی کند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی می گويد بررسی قطعنامه مربوط به برنامه اتمی ايران را تا روز دوشنبه به تاخير انداخته است، با اين هدف که زمان بيشتری برای گفت و گو در باره توافق متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم تهران فراهم آيد.

روز شنبه يک سخنگو در وين گفت پيش بينی می کند که ايران و ديپلمات های آژانس به توافق خواهند رسيد.

چند ساعت پيشتر، کمال خرازی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی گفت توافقی که در ماه جاری برای متوقف ساختن برنامه اتمی ايران به دست آمد، استفاده از سانتريفيوژ را قدغن نمی سازد.

ديپلمات ها در آژانس بين المللی انرژی اتمی سعی دارند تهران را به گنجاندن سانتريفيوژها در توافقی که بين ايران، فرانسه، بريتانيا و آلمان به دست آمده است، ترغيب کنند.

مقامات آژانس اين موضوع را که آيا پرونده ايران برای امکان اِعمال تحريم هائی بايد به شورای امنيت ارجاع شود يا نه، بررسی می کنند. آمريکا می گويد ايران پنهانی سرگرم ساختن سلاح اتمی است. ايران می گويد برنامه اتمی آن فقط برای مقاصد صلح جويانه اجرا می شود.

K

XS
SM
MD
LG