لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

کارشناسان سياسی ايران: ايران با تعليق دائمی برنامه غنی سازی اورانيوم موافقت کرده است - 2004-11-14


کارشناسان سياسی ايران می گويند، در پی ميانجيگری چندين کشور اروپائی، ايران با تعليق دائمی برنامه غنی سازی اورانيوم خود موافقت کرده است.

توافقنامه رسمی نوشته شده هنوز به دفتر آژانس بين المللی انرژی اتمی نرسيده است، اما مقامات نزديک به مذاکرات می گويند، ايران با هدف جلوگيری از عملکرد تحريمات اقتصادی سازمان ملل متحد که قرار بود تا پايان ماه جاری صورت گيرد با تعليق دائمی برنامه غنی سازی خود موافقت کرده است.

انتظار می رود حسن روحانی، مقام مذاکره کننده برنامه اتمی ايران، توافق ايران را با تعليق دائم برنامه اتمی خود تا آخر وقت روز يکشنبه رسمأ در تهران اعلام کند.

رسانه های خبری ايرانی می گويند، روز يکشنبه ۱۴ نوامبر( امروز)، تهران تصميم خود را مبنی بر پذيرش راه حل پيشنهادی اتحاديه اروپا، بمنظور تعديل بخشيدن به تلاشهای اتمی اين کشور اعلام خواهد کرد.

تصميم ايران مبنی بر تعليق تلاشهای اتمی اين کشور، در گذشته به تعويق افتاده بوده است. مقامات می گويند مسئله آن است که تعليق برنامه غنی سازی اورانيوم از وقوع کدام مسئله ممنوعيت بعمل خواهد آورد.

اما کارشناسان امور سياسی می گويند در صورتيکه ايران مايل به جلوگيری از اعمال تحريمهای اقتصادی بر اين کشور باشد، بايد هر چه زودتر تصميم خود را اعلام کند. بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی ، در حال تهيه گزارش مربوط به برنامه فعاليتهای اتمی ايران است .

پافشاری ايران در ادامه برنامه غنی سازی اورانيوم ، موضوع اصلی اين گزارش خواهد بود که به شورای امنيت سازمان بين الملی انرژی اتمی برای تصميم گيری، ارجاع خواهد شد.

در صورتيکه ايران به سرپيچی از تعليق برنامه غنی سازی اورانيوم خود ادامه دهد، با خطر احتمالی تحريم اقتصادی روبرو خواهد شد

برنامه غنی سازی اورانيوم ، پروسه ای است که از آن برای توليد تسليحات اتمی استفاده می شود ، اما ايران همواره بر اين نکته تأکيد کرده است که برنامه اتمی اين کشور اهداف صلح آميز دارد.

s

XS
SM
MD
LG