لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

دور جديد مذاکرات ديپلماتهای فرانسه، آلمان و بريتانيا با مقامات ايران - 2004-11-05


ديپلماتهای فرانسه، آلمان و بريتانيا امروز جمعه دور جديد مذاکرات خود را با مقامات ايرانی پيرامون برنامه هسته ای ايران آغاز خواهند کرد.

کشورهای اروپايی اميدوارند که ايران برنامه غنی سازی اورانيوم را که ميتواند هم برای سوخت هسته ای و هم توليد جنگ افزارهای هسته ای بکار گرفته شود، متوقف کند. کشورهای اروپايی به عنوان انگيزه توقف برنامه هسته ای، به ايران پِشنهاد کرده اند که موافقتنامه بازرگانی، که به ايران امکان ميدهد به بازارهای اروپا دسترسی داشته باشد، از سر گرفته شود.

اما ايران هنوز بر برنامه خود پافشاری ميکند، و ميگويد که فعاليتهای غنی سازی اورانيوم در چهار چوب تعهدات مربوط به " معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای" مجاز ميباشد.

ديپلماتهای هر دو طرف پيش بينی کرده اند که مذاکرات دشواری در پيش دارند؛ با اينحال اميدوارند که پيش از مطرح شدن موضوع در جلسه ۲۵ نوامبر سازمان بين المللی انرژی اتمی، بتوانند به توافقی دست يابند.

انتظار ميرود که چنانچه پيش از تاريخ مورد بحث توافقی حاصل نشود، در اينصورت کشورهای اروپايی از درخواست ايالات متحده آمريکا داير بر ارجاع قضيه به شورای امنيت سازمان ملل متحد حمايت کنند؛ که در اين صورت ممکن است تحريم هايی به ايران اعمال شود.

R

XS
SM
MD
LG