لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

کاهش قابل ملاحظه بورس سهام - 2004-10-08


در آمريکا، در آخرين داد و ستد های روز پنج شنبه، 7 اکتبر، بهای هر بشکه نفت به قيمت 52 دلار وشصت سنت معامله شد، که نسبت بروز گذشته 60 سنت افزايش داشت. در خليج مکزيک توليد روزانه نفت به 28 درصد کاهش يافت، که باعث نگرانی پژوهشگران در عرضه نفت شده است.

همچنين گزارشهای رسيده از نيجريه حاکيست که کمپانی معظم نفتی داچ شل در نظر دارد در کشورهای غرب آفريقا، حدود 1000 نفر را اخراج کند. و کارگران نفت نيجريه به يک اعتصاب دو روزه بعنوان اعتراض به اخراج کارگران، دست زده اند.

سخنگوی شرکت نفتی داچ شل به خبرنگار صدای آمريکا گفت که اعتصاب اخير بنظر نميايد هيچ تاثيری در فعاليتهای شرکت داشته باشد، و افزود شرکت مشغول سازمان دهی جديدی است که ممکن است باعث اخراج تعدادی از کارگران شود.

خبر نگار صدای آمريکا از هانوی گزارش ميدهد رهبران 38 کشور از آسيا و اروپا، روز هشتم و نهم اکتبر، برای شرکت در کنگره ساليانه آسيا و اروپا، موسوم به A.S.E.M. به ويتنام ميايند. در اين کنگره دو روزه، بيش از هزار نفر از نمايندگان اين کشورها، پيرامون بازار جهانی و سياست منطقه به گفتگو ميپردازند.

اروپا، بعد از آمريکا، دومين منطقه است که بيشترين روابط بازرگانی را با آسيا دارد. در بغداد، يک مقام برجسته آمريکائی ميگويد، ميلياردها دلاری که برای بازسازی عراق اختصاص داده شده بود صرف مسائل امنيتی شده است و در نتيجه، بازسازی عراق به تعويق افتاده است.

نيک سيمون، خبرنگار صدای امريکا، از پنتاگون گزارش ميدهد انتظار ميرود دولت امريکا از کشورهای کمک کننده، بخواهد پول بيشتری برای بازسازی عراق اختصاص دهند.

روز پنج شنبه، 7 اکتبر 2004، بازار سهام امريکا، بعلت افزايش قيمت نفت، کاهش قيمت سهام کمپانی های داروئی فايزر و مِرک، و گزارش ضعيف بازار فروش اجناس، کاهش قابل ملاحظه ای يافت.

شاخص صنعتی داو جونز 115 واحد ، اس اند پی، 11 واحد، و نَزدَک با 23 واحد تنزل يافت. افزايش قيمت نفت برای بازار آمريکا يک مشکل اساسی است، و همچنان به بی ثباتی بازار سهام کمک ميکند.

در بازار کار، شرکتAT &T ۷۴۰۰ نفر و بانک امريکا، بعلت ادغام با موسسه مالی فليت بوستون، 4500 نفر را اخراج ميکنند.

وزارت کار امريکا روز جمعه، 8 اکتبر، گزارش ماهيانه خود را پيرامون ايجاد مشاغل جديد در امريکا، منتشر ميکند، که برای بازار سهام و انتخابات آمريکا بسيار حائز اهميت است.

در اروپا، نيز روز پنجشنبه، بازار سهام کاهش يافت. شاخص مالی تايمز لندن 8 واحد «سی اِ سی» پاريس 6 واحد، و«داکس» فرانکفورت 6 واحد از دست دادند.

در نيويورک، قيمت طلا 40 سنت تنزل کرد و هر اونس به بهاء 418 دلار و داد و ستد شد. در بازار پول لندن، ارزش دلار وضع مشخصی نداشت.

m

XS
SM
MD
LG