لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

در سامّرا در شمال بغداد آرامشی نسبی برقرار شده است - 2004-10-02


در سامّرا در شمال بغداد، که قرار گاه شورشيان عراق تلقی می شود، آرامشی نسبی برقرار شده است. روز جمعه در آنجا 100 ستيزه جو کشته شدند.

به گزارش منابع خبری، سامرا روز شنبه اکثرا آرام به نظر می رسيد، به استثنای مرکز شهر که در آن تک تيراندازان آمريکائی روی پشت بام ها موضع گرفته اند و صدای انفجار ها و تيراندازی های پراکنده شنيده می شود.

مقامات عراق گفتند به جز چند ناحيه که در آنها هنوز ستيزه جويان مقاومت می کنند، وضع در سامرا زير کنترل قرار دارد.

هدف از هجوم جاری اين است که شورشيان در شهر هائی مانند رمادی و فلوجه پيش از برگزاری انتخابات در ماه ژانويه، سرکوب شوند.

در اين ميان، هواپيماهای جنگی آمريکا ديشب پنهانگاه تروريستی مظنون ديگری را در فلوجه بمباران کردند. پزشکان محلی می گويند در اين حمله دست کم 7 تن کشته شدند. در شهر موصل در شمال عراق، بمبی که در اتومبيلی کار گذاشته شده بود در نزديکی يک کاروان نظامی آمريکا منفجر شد و دو سرباز را مجروح کرد. سرباز ديگری شامگاه جمعه در بغداد کشته شد.

در همين حال در چندين شهر کردنشين در شمال عراق، دهها هزار نفر تظاهراتی برپا کردند و خواهان به وجود آمدن يک کردستان مستقل، با کرکوک به عنوان پايتخت آن شدند.

مقامات آمريکا و عراق می گويند هجوم نظامی عليه شورشيان در قرار گاه آنها در سامرا، بطور کلی با موفقيت همراه بوده است و فقط در چند نقطه مقاومت ادامه دارد.

بيشترين بخش های سامرا روز شنبه، به استثنای تيراندازی و انفجارهای پراکنده در مرکز شهر، آرام بود.

در حمله دو روزه ، که به قصد از بين بردن شورشيان در پيشاپيش برگزاری انتخابات سراسری در ماه ژانويه صورت گرفت، به مرگ يک سرباز آمريکائی و بيش از 100 شورشی منجر شده است.

در فلوجه، هواپيماهای جنگی آمريکا برای دومين بار ظرف 24 ساعت، پنهانگاه های مظنون تروريست ها را بمباران کردند. پزشکان محلی می گويد در حمله اوليه هفت تن کشته شدند.

در شهر موصل، يک سرباز آمريکائی در انفجار يک اتومبيل حامل بمب مجروح شد. و در چندين شهر کردنشين در شمال عراق، دها هزار کرد تظاهراتی برپا کردند و خواهان به وجود آمدن يک کردستان مستقل، با کرکوک به عنوان پايتخت آن شدند.

a

XS
SM
MD
LG