لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

اتحاديه اروپا  و روسيه  به واشنگتن پيوستند؛<br>جمهوری اسلامی فعاليت غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد - 2004-09-20


آمريکا و ديگر قدرت های جهان از جمهوری اسلامی ايران خواسته اند با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری کند و فعاليت غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد. اتحاديه اروپا و روسيه به واشنگتن پيوستند و گفتند تهران بايد قطعنامه ای را که آژانس بين المللی روز شنبه تصويب کرد، رعايت کند.

قطعنامه با پشتيبانی ليبی نيز روبرو شد. معاون نخست وزير آن کشور در سخنانی در کنفرانس عمومی آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين گفت ايرانيان بايد به تعهداتی که بر عهده گرفته اند عمل کنند.

وزير امور خارجه روسيه می گويد مسکو از قطعنامه بعنوان راهی برای ايران به منظور پاسخگوئی به پرسش هائی که در مورد هدف برنامه اتمی آن وجود دارد، پشتيبانی می کند.

روسيه علی رغم اعتراض های آمريکا، ايران را در ساختن يک رآکتور اتمی ياری می دهد. آمريکا ايران را به کوشش برای دستيابی به جنگ افزار اتمی متهم کرده است. ايران اين اتهام را تکذيب می کند، اما روز يکشنبه در خواست های آژانس بين المللی انرژی اتمی را بر اساس پيمان منع گسترش سلاح های اتمی، غير قانونی ناميد.

روز دوشنبه، يک سخنگوی جمهوری اسلامی گفت تصميم قبلی تهران به متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم داوطلبانه بود و اين برنامه می تواند در هر زمانی از سر گرفته شود.

s

XS
SM
MD
LG