لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

رقابت ورزشکاران در ۱۴ رشته برای کسب مدال طلای المپيک - 2004-08-21


در ادامه رقابت ها در ۲۸ اُمين دوره بازی های المپيک تابستانی مدرن در شهر آتن ـ پايتخت يونان ـ ... در اين روز شنبه موسوم به ابر شنبه ورزشکاران در ۱۴ رشته برای کسب مدال طلا به رقابت پرداخته اند که اين بيشترين شمار مدال طلا در يک روز در اين بازی های المپيک است.

چين امروز در فينال تنيس روی ميز دوبل يا ۲ نفری مردان و نيز رقابت بدمينتون دوبل خانمها برنده مدال های طلا شد... در تنيس روی ميز چِن کی و ما لين با غلبه بر تيم هُنگ کُنگ با بازی کوُ لای چاک و لی چينگ با نتيجه ۴ گِيم به ۲ به مقام قهرمانی رسيدند.

در بدمينتون دوبل زنان مسابقه فينال بطور تمام عيار بين چينی ها بود و تيم ژانگ ژی ون و يانگ وِی تيم هموطن خود، هوآنگ سويی و گائو لينگ را مغلوب کرده و به مدال طلا دست يافت... مدال نقره هنگ کنگ در اين رقابت نخستين مدال اين سرزمين در اين بازيها است.

در اينحال بنا به گزارش نخستين برنده مدال يونان در بازی های امسال آتن ۲ بار آزمايش مثبت برای مواد غيرقانونی داشته و ممکن است مدال برنزی را که در رشته وزنه برداری برد از کف بدهد... لئونيدا سامپانيس روز دوشنبه پيش در کلاس يا دسته ۶۲ کيلوگرم مردان سوم شد ولی نتيجه آزمايش او برای ماده تستوسترون که انرژی زا و غيرقانونی است مثبت بود.

اين دوّمين رسوايی دوُپينگ برای کشور ميزبان، يونان، در اين بازی های تابستانی است، چه که ستارگان بزرگ دو و ميدانی يونان ـ کوستانيدوس کن تريس و اکاترينی تانو ـ پس از غيبت در آزمايش دوپينگ اجباری شان زير ذره بين قرار گرفتند.

کريستوس اياکووو، مربی وزنه بردار يونانی هر گونه لغو مقررات دوپينگ را تکذيب کرده است و ميگويد که سطح بالای تستوسترونِ سامپانيس ميتواند ناشی از فشار يا يک اشکال بهداشتی باشد.

چين و ايالات متحده اينک هر يک با داشتن ۱۷ مدال طلا در المپيک برابر هستند، ضمن اينکه ايالات متحده جمعاً ۴۱ مدال و چين ۳۹ مدال دارند. روسيه دارای ۳۰ مدال و کره جنوبی دارای ۱۶ مدال کل هستند.

جمعاً ۱۰ هزار ورزشکار از بيش از ۲۰۰ کشور در اين المپيک در يونان شرکت ميکنند... در کشوری که حدود ۲۸۰۰ سال قبل زادگاه المپيک بود.

XS
SM
MD
LG