لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

Editorial: Support of an Interim Government حمايت از حکومت موقت عراق - 2004-06-12


دولت جديد موقت عراق آماده است هنگامی که حاکميت در روز ۳۰ ژوئن به مردم عراق باز گردانده می شود، قدرت را از تشکيلات موقت ائتلاف تحويل بگيرد. آيت اله عظما علی سيستانی رهبر روحانی شيعيان عراق می گويد اميد می رود دولت جديد کارآئی و صداقت خود را به اثبات برساند و ثابت کند که می تواند از پس وظايف عظيمی که قرار است بر عهده گيرد برآيد.

روز ۸ ژوئن شورای امنيت سازمان ملل متحد قطعنامه ای را که دولت موقت جديد عراق را ئائيد می کند، به اتفاق آرا تصويب کرد. قطعنامه همچنين از جدول زمانی انتقال عراق به يک دولت دمکراتيک پشتيبانی می کند. اين روند شامل برگزاری انتخابات پارلمانی حد اکثر تا ژانويه ۲۰۰۵ تهيه پيش نويس قانون اساسی و سپس انجام انتخابات برای يک دولت دائمی تا پايان سال ۲۰۰۵ خواهد بود.

هشيار زباری وزير امور خارجه دولت موقت می گويد با برداشتن برچسب اشغال ما تروريست ها و نيروهای ضد دمکراتيک را از دستاويزی برای دامن زدن به خشونت در کشورمان محروم خواهيم ساخت. پرزيدنت بوش می گويد هدف ائتلاف به رهبری آمريکا اين است که عراق به يک کشور کاملا حاکم با دولتی که نماينده همه مردم باشد، به حقوق مردم عراق احترام بگذارد و نيازهای آنها را تامين کند، تبديل شود.

سربرداشتن يک عراق آزاد و حاکم برخود تروريست ها را از يک پايگاه عملياتی محروم خواهد ساخت، ايدئولوژی متحجر و کوتاه بينانه آنها را بی اعتبار خواهد کرد و انگيزه ای برای اصلاح طلبان در سراسر منطقه خواهد بود. يک عراق آزاد ضربه ای تعيين کننده و قاطع بر تروريسم در قلب قدرت آن وارد خواهد آورد. اراده مردم عراق و ائتلاف ما قاطع است. خشونت و ترور ما را از حرکت باز نخواهد داشت. ما در کنار يکديگر خواهيم ايستاد و مسلم خواهيم ساخت که آينده عراق آينده آزادی خواهد خواهد بود.

پرزيدنت بوش می گويد اينک با دولت موقت جديدی که آماده است حاکميت را در عراق در دست بگيرد، رهبران بايد ارزش خود را برای شهروندان عراق ثابت کنند. رهبران بايد به عراقی ها نشان دهند که آنها مستقل، هوشمند، توانا و ملی گرا هستند و آينده عراق را باور دارند. پرزيدنت بوش می گويد وظيفه ائتلاف اين است که با آنها کار کند.

K

XS
SM
MD
LG