لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

اولين مورد بيماری دامی جنون گاوی  در آمريکا مشاهده شد - 2003-12-24


مقامات وزارت کشاورزی آمريکا اعلام کردند که يک مورد ابتلای به بيماری دامی جنون گاوی در ايالت غربی واشنگتن مشاهده شده است. اين اولين مورد اين بيماری در آمريکا است.

خانم ان ونمن، وزير کشاورزی آمريکا، می گويد که به رغم چنين کشفی مسئولين کشاورزی در آمريکا کماکان نسبت به بی خطر بودن مواد غذايی مصرفی مردم در اين کشور مطمئن هستند. وی افزود خطر سرايت اين بيماری به انسان بسيار کم است.

خانم ونمن گفت اين واقعه ريشه تروريستی ندارد و هنوز معلوم نيست که آيا رابطه ای با مورد مشاهده شده اين بيماری در سال گذشته در کانادا وجود دارد يا خير.

روسيه و تعدادی از کشورهای آسيايی، از جمله ژاپن، کره جنوبی، مالزی، سنگاپور، و تايوان واردات گوشت گاو آمريکايی را ممنوع کرده اند. مکزيک نيز به فهرست رو به گسترش کشورهائی که واردات گوشت گاو از آمريکا را موقتا ممنوع کرده اند پيوسته است. اين اقدام پس از آن صورت می گيرد که ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، مالزی ، تايوان، استراليا، روسيه و تايلند اعلام کردند واردات گوشت از آمريکا را ممنوع کرده اند. گزارش خبرگزاری رويتر حاکی است که ترکيه و شيلی نيز اقدام مشابهی به عمل آورده اند و برزيل به بررسی آن پرداخته است.

اين ممنوعيت در حالی برقرار می شود که مقامات وزارت کشاورزی آمريکا درباره مسير حرکت گوشت يک گاو مبتلا به بيماری جنون گاوی تحقيق می کنند. در اين ميان، سهام شرکت عظيم مک دانلد، روز چهارشنبه دست کم ۶ درصد پائين آمد.

R

XS
SM
MD
LG