لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

رهبران سراسر جهان، حملات روز پنجشنبه در ترکيه را محکوم کردند  - 2003-11-20


رهبران سراسر جهان حملات روز پنجشنبه در ترکيه را محکوم کرده اند و مي گويند اين رويداد نشان می دهد که برای نبرد با تروريسم به همکاری بين المللی نياز است.
کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد گفت عاملان حملات هيچ احترامی برای جان انسان قائل نيستند. در بيانيه ای که واتيکان منتشر کرد گفته می شود منطق وحشيانه تروريسم فقط موجب مرگ انسان های بی گناه می شود.

در آلمان، رئيس شورای اروپا، حملات را نقض تمام اصول بشريت ناميد و محکوم کرد. او گفت بر عاملان حمله جز جنايتکار نام ديگری نمی توان گذاشت.
آريل شارون، نخست وزير اسرائيل در بيانيه ای ، تروريسم را تهديدی برای تمامی جهان ناميد و گفت هيچ سازش و مصالحه ای با تروريسم نمی تواند در کار باشد.
دبير کل ناتو در سخنانی در بروکسل قول داد که اين اتحاديه و کشورهای ديگر برای محو تروريسم دوش به دوش يکديگر تلاش خواهند کرد.

رئيس جمهوری روسيه خواهان گسترش همکاری بين المللی در جنگ با تروريسم شده است. ولاديمير پوتين روز پنجشنبه، پيش از انفجار بمب در استانبول، در مسکو به سفيران خارجی که استوارنامه های خود را تقديم می کردند گفت حوادث اندوهبار اخير در ترکيه نشان می دهد که تروريسم بين الملل آرام نگرفته است. رئيس جمهوری روسيه گفت توانائی تروريست ها برای حمله در هر نبطه جهان به اين معنا است که لازم است مکانيسم کار آمدی برای هماهنگ ساختن ضد حملات فراهم آيد.

تونی بلر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آقای بوش گفت، انفجاراتی که امروز در ترکيه روی داد، نشان می دهد که حاميان دموکراسی بايد به موضع خود در جنگ با آنان که ما آنها را " بنياد گرايان ترور" می ناميم ، بشدت ادامه دارد. آقای بوش گفت، بمب گذاران نشان می دهند که ارزشی برای زندگی قائل نيستند. آقای بوش تاکيد کرد که آمريکا و بريتانيا برای شکست دادن تروريسم ، با اراده ای راسخ با يکديگر متحد هستند.

دولت چين نيز حملات ترکيه را محکوم کرد و تروريسم را تهديد مشترکی برای بشريت خواند. R

XS
SM
MD
LG