لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

نرمی جنتی و سختی نمازگزاران - 2003-11-01


با آنكه احمد جنتی ، دبير شورای نگهبان و خطيب جمعه امروز تهران ، تاكيد كرد پذيرش پروتكل الحاقی برای عبور جمهوری اسلامی از يك بحران اتخاذ شده است ، تعدادی از نمازگزارن كفن پوش اين شهر بازهم عليه اين پروتكل راهپيمايی كردند.

هفته گذشته نيز جمعی از نمازگزاران تندرو تهرانی با برپايی راهپيمايی و سردادن شعرهايی مخالفت خود را با پذيرش پروتكل الحاقی و عضويت ايران در پيمان منع تكثير سلاح های اتمی اعلام كرده بودند.

جنتی در خطبه های نماز جمعه اين هفته تهران گفت: (( پذيرش پروتکل تصميمی است که نظام برای عبور از يک بحران اتخاذ کرده و مصلحت انديشی های قطعی در آن لحاظ شده و سوء نيت نبوده است. ))

وی همچنين خاطرنشان كرد: (( به هيچ عنوان در ماهيت قضيه پذيرش پروتكل الحاقی به دليل آنكه جزئيات آن را نمی دانم ، وارد نمی شوم و اظهار نظر نمی كنم . ))

جنتی در عين حال توصيه كرد : (( كسانی كه از جزئيات اين موضوع اطلاعی ندارند درباره آن اظهار نظر نكنند .))

و اين در حاليست كه پس از اظهارات ملايم امروز احمد جنتی ، گروهی از نمازگزارن تهرانی ضمن راهپيمايی مجدد در چند خيابان اين شهر مخالفت خود را با پذيرش پروتكل الحاقی از سوی ايران اعلام كردند. تعداد معترضان حدود 400 نفر بوده است و اكثر آنان با پوشيدن كفن ، سردادن شعار و حمل پلاكاردهايی مخالفت خود را ابراز داشته اند. به گزارش خبرگزاری ها آنان شعار می داده اند: (( نه سازش نه تسليم ، خروج از ان پی تی )) ، (( انرژی هسته ای حق مسلم ماست ، پروتكل الحاقی مايه ذلت ماست )) و . . .

همچنين به گزارش خبرگزاری ايسنا ، در پايان اين راهپيمايی ، معترضين با صدور بيانيه ای مدعی شده اند در برخورد با بيگانگان بايد اصل بر عدم اعتماد بنا شده باشد و افزوده اند : (( پيام صريح ما به دستگاه ديپلماسی اين است كه لحن منفعلانه و موضع گيری از سر ضعف شايسته ملت غيور و عاشورايی ايران نيست و با سردمداران نظام سلطه و در راس آن شيطان بزرگ ، امريكا جز با زبان صلابت و اقتدار نبايد سخن گفت.))

پيش از اين علی اكبر صالحی ، نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی ، طی مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه تاكيد كرده بود ايران بدون هيچ قيد و شرطی پروتكل الحاقی را امضا خواهد كرد.

XS
SM
MD
LG