لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

جمهوری اسلامی ايران درخواست آمريکا را برای  تحويل دادن ده ها عضو مظنون القاعده رد کرد - 2003-10-28


جمهوری اسلامی ايران درخواست آمريکا را برای تحويل دادن ده ها عضو مظنون القاعده به کشورهای اصلی آنها يا آمريکا رد کرده است.

حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه شنبه گفت اعضای دستگير شده القاعده در ايران مرتکب جرم شده اند و در دادگاه های ايران محاکمه خواهند شد.

روز دوشنبه کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا گفت ايران بايد نزديک به ١۵٠ مظنون را که هنوز در آنجا در بازداشت بسر می برند تحويل دهد. يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت اساسی است که کشورهای ديگر به اطلاعاتی که اين افراد ممکن است درباره فعاليت های گذشته و آينده القاعده داشته باشند، دسترسی پيدا کنند.

ايران اخيرا گزارشی شامل اسامی حدود ٢٢۵ تروريست مظنون به سازمان ملل متحد ارائه داد. گفته می شود که از اين تعداد، ٧٨ نفر قبلا اخراج شده اند و ١٤٧ نفر هنوز در ايران زندانی هستند. در اين گزارش، تهران می گويد به القاعده، اوسامه بن لادن يا رژيم برکنار شده طالبان اجازه نداده است در ايران فعاليت کنند. ايران همچنين گفت سالها پيش به جامعه بين المللی هشدار داد که طالبان و القاعده تندرو و متعصب، صلح منطقه ای و بين المللی را تهديد می کنند. R

XS
SM
MD
LG