لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

انحلال ليگ فوتبال حرفه ای زنان آمريکا - 2003-09-17


اتحاديه يا ليگ فوتبال حرفه ای زنان آمريکا که گرفتار اشکالات پولی بود، روز دوشنبه به کار خود پايان داد. اين در حالی است که تنها چند روز ديگر مسابقات جام جهانی فوتبال زنان در خاک ايالات متحده آغاز ميشود.
انحلال ليگ فوتبال حرفه ای زنان آمريکا پايانی ناگهانی بر اتحاديه ای است که با توجّه به موفقيت جام جهانی زنان در سال ۱۹۹۹ ساخته و پرداخته شد.
تصميم پايان دادن به کار ليگ در يک جلسه هيئت مديره در شهر نيويورک اتخاذ شد. ليگ فوتبال زنان آمريکا دربرگيرنده ۸ تيم و شماری از بهترين بازيکنان زن جهان بود، که از جمله آنها ميا هم Mia Hamm و برندی چستين و جولی فادی، ستارگان تيم ملی فوتبال زنان آمريکا، بودند.
با اينحال، طی ساليان، توجّهی که جام جهانی زنان در ۱۹۹۹ جلب کرده بود کم رونق شد، تعداد مشتاقانی که به تماشای مسابقات ليگ فوتبال زنان ميرفتند کمتر و کمتر شد به گونه ای که ميانگين شمار تماشاگران از بيش از ۸ هزار نفر در فصل نخست ليگ به حدود ۶۷۰۰ در هر بازی در فصل پيش نزول کرد.
جان هندريکس، رئيس هيئت مديره ليگ فوتبال حرفه يی زنان آمريکا، گفت که اين ليگ اميدوار بود که برگزاری جام جهانی امسال شرکت هايی را به حمايت از ليگ وادارد ولی اين امر اتفاق نيافتاده است.
در آغاز صاحبان تيم ها بيش از ۱۰۰ ميليون دلار در ليگ سرمايه گذاری کردند تا اعتبار ليگ را فراهم آورند و در اين فصل نيز بازيکنان اوّل ليگ با کاهش دستمزدهايشان موافقت کردند تا ليگ شان ادامه حيات بدهد، با اينحال و حتی پس از کاهش مخارج ليگ فوتبال زنان هنوز حدود ۱۶ ميليون دلار متضرر شد.
جان هندريکس، رئيس هيئت مديره ليگ، گفت که ليگ نياز به ۸ شرکت حامی داشت که هر يک ۲ مميز ۵ ميليون دلار در سال خرج کند ولی تنها ۲ حامی يافت شدند که راغب بودند اينگونه خرج کنند: شرکت های هيوندای و جانسون و جانسون.
ليگ فوتبال حرفه يی زنان آمريکا ۳۷۵ نفر را که شامل بازيکنان است در بر ميگرفت و تيم هايش در شهرهای بوستون، آتلانتا، سن دياگو، واشنگتن، نيويورک، سن خوزه، فيلادلفيا و ايالت کارولينای شمالی توپ ميزدند.
تيم زنان پايتخت آمريکا، واشنگتن فريدام، در ماه گذشته عنوان قهرمانی ليگ را در اين فصل ازآنِ خود ساخت.
در اين ميان، جام جهانی امسال فوتبال زنان روز شنبه در شهر فيلادلفيای آمريکا آغاز ميشود و تيم ملی زنان ايالات متحده روز بعد از آن نخستين مسابقه اش را در مقابل سوئد در استاديوم شهر واشنگتن انجام ميدهد. قرار است در مسابقات اين جام ۵۶ بازيکن از ليگ فوتبال زنان آمريکا به رقابت بپردازند، که معرّف ۱۱ کشور از ميان ۱۶ کشور شرکت کننده هستند.S

XS
SM
MD
LG