لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

گرد آوری دايره المعارف داستان های فارسی در ايران - 2003-08-27


به گزارش امروز روزنامه شرق ( چاپ تهران ) دكتر محمد غلام و دكتر حسن ذوالفقاری (( دايره المعارف داستان های فارسی )) را تدوين كرده اند. در اين دايره المعارف سعی شده است تا معرفی ، خلاصه و گزارشی از تمامی داستان های فارسی ، در فاصله زمانی ورود اسلام به ايران تا سال ۱۳۸۰ ش. ارائه شود.

روزنامه شرق در اين خصوص می نويسد: (( چارچوب اين طرح ، آثار مكتوب چاپ شده در ايران و خارج از ايران است كه تحت سه عنوان كلی ( آثار داستانی قديم ) ، ( آثار داستانی جديد ) و ( نسخه های خطی آثار داستانی ) مدخل نگاری و تنظيم شده است اما همه مدخل های فراهم شده به تفكيك حروف الفبا ، فارغ از قيد و حصرهای زمانی به طور يكجا ارائه شده است. ))

اين روزنامه می افزايد : (( در هر مدخل ، پس از معرفی اثر ، مقولاتی چون موضوع ، درونمايه ، چكيده طرح ، شخصيت ها ، بن مايه و اطلاعات پيرامونی نيز به خواننده ارائه می شود. علاوه بر اين ، پيوست های متعددی نظير فهرست نمايه های داستانی ، اشخاص و موضوعات ، اعلام و اماكن جغرافيايی و اطلاعات مردم شناسی در حد نياز ، خواننده را در دستيابی به اطلاعات موجود در دايره المعارف داستان های فارسی ياری می دهند. ))

شرق در پايان تصريح می كند: (( مجريان و مولفان اين اثر ، دكتر محمد غلام و دكتر حسن ذوالفقاری ، پيوسته از مشاوره و پيشنهادهای اعضای شورای علمی و هيات مشاوران دايره المعارف مركب از دكتر تقی پورنامداريان ، دكتر علی محمد حق شناس ، دكتر محمد دهقانی ، دكتر حبيب الله عباسی و دكتر محمد فتوحی بهره برده اند. گذشته از اين نيز ۲۰ تن از مدخل نگاران و ويراستاران از اعضای هيات علمی دانشگاه ها و ساير پژوهشگران دانشگاهی ، كار نگارش مدخل را به انجام رسانده اند. ))

آرش ايرانی برای واحد اينترنت ، بخش فارسی صدای آمريكا

XS
SM
MD
LG