لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

گزارش نيويورک تايمز از برنامه های جديد تلويزيونی فارسی صدای آمريکا - 2003-08-15


پخش برنامه های جديد به زبان فارسی وبه سبک برنامه های تلويزيونی آمريکايی برای ايران

منبع : نيويورک تايمز

ترجمه : اميرآذر

واشنگتن، ۱۳ اوت

برنامه ای که هرروزبعدازظهرازيک استوديوی کوچک درساختمان صدای آمريکا درنزديکی موزه ملی پخش می شود درنگاه اول به يک برنامه عادی خبری آمريکايی می ماند.

گوينده ای مسلط، رويدادهای مهم روزرا بازگو می کند.تصاوير ماهواره ای ازسراسرجهان گفته های وی را همراهی می کند و به اين برنامه شکلی شسته ورفته می دهد. اين برنامه به زبان فارسی برای ايران پخش می شودواخبارداخلی مربوط به رخدادهای ايران است. برنامه « خبرهاونظرها» سومين برنامه راديو- تلويزيونی ايالات متحده برای مخاطبان ايرانی است كه اززمان سخنرانی پرزيدنت بوش درسال ۲۰۰۲ كه طی آن ايران رابخشی ازمحور اهريمنی خواند پخش می شود. درماه سپتامبر گذشته صدای آمريکا پخش برنامه « فصلی ديگر» راآغاز کرد که متاثر ازيک برنامه تلويزيونی هفتگی شبکه MTV بود که شيوه زندگی جوانان امروزی ايرانی – آمريکايی را به تصوير می کشد.

سه ماه بعد راديوصدای آمريکا وراديواروپای آزاد/ راديوآزادی راديويی ۲۴ ساعته حاوی اخباروموسيقی زير عنوان« راديو فردا» را بنياد نهادند. پخش برنامه « خبرها ونظرها» از۶ ژوئيه ، سه روز پس از سالروز تظاهرات دمکراسی طلبانه سال۱۹۹۹ ايران شروع شد.

درمقابل، حکومت ايران جلوی پخش سيگنال های راديو – تلويزيونی را گرفت ومانع ازدسترسی مداوم مردم ايران به اين برنامه ها شد.

کنت تاملينسن ، رئيس هيئت امنای بنگاه سخن پراکنی آمريکا که برکار صدای آمريکا و راديواروپای آزاد/ راديوآزادی نظارت می کند اظهار داشت ايران« مبارزه ای سازمان يافته » راآغازکرده است تا حقيقت را از مردم پنهان کند.

ازسال۱۹۹۶ بخش فارسی صدای آمريکا پخش برنامه تلويزيونی هفتگی « ميزگردی با شما» راآغازکرد که گفت وشنودی تلفنی با شنوندگان است. برنامه های راديو- تلويزيونی که پخش آنها درسال گذشته شروع شد به هدف جذب مخاطبان ايرانی به ويژه افرادزير۳۰ سال که ۷۰ درصد جمعيت کشوررا تشکيل می دهند پخش می شود.

احمد بهارلوکه تهيه کننده اجرايی « خبرها ونظرها» است می گويد که برنامه « توصيفی است ونه تجويزي». اين برنامه کاملا" متفاوت از برنامه های تلويزيونهای خصوصی است که از آمريکا برنامه پخش می کنند.

تلويزيون هايی که از لس آنجلس – زيستگاه جمعيت کثيری از آمريکاييان ايرانی تبار- وبا سرمايه خصوصي برای ايران برنامه پخش می کنند به شدت مخالف حکومت تهران هستند.

آقای تاملينسن اين مساله را که آمريکا برای تبليغات سياسی اقدام به پخش چنين برنامه هايی کرده است را تکذيب می کند.وی ضمن اشاره به روحانيون مذهبی ايران که نفوذ زيادی درحکومت دارند می گويد:« ماقصد نداريم که با پخش برنامه مردم را به تغييررژيم يا قيام عليه ملايان تشويق کنيم.»

تعيين ميزان موفقيت« خبرهاونظرها» کاری مشکل است؛ اما آقای تاملينسن می گويد که« سيل قابل توجهی ايميل» در حمايت ازپخش اين برنامه را دريافت کرده اند.

XS
SM
MD
LG