لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۰

فارسی کردن کامپيوتر های ويندوز Persian Localization - 2003-05-21


منظور از "کامپيوتر های ويندوز" کامپيوتر هايی است که يکی از نسخه های سيستم عامل Operating System شرکت مايکرو سافت روی آنها نصب شده است، که اکثريت کامپيوتر هايی که کاربران با آن کار می کنند، از اين دسته اند.

از چندين سال پيش، دست اندرکاران کامپيوتر در سراسر جهان کوشيدند با استانداردی به نام يونيکُد Unicode (UTF-8 يا UTF-7) اين توانايی را به کامپيوتر ها بدهند که بتوانند زبان ها و خط های مختلف را به درستی نشان دهند که برای کاربر قابل خواندن باشد.

متاسفانه به دلايل سياسی و اقتصادی خارج از اين بحث، شرکت مايکرو سافت که حاکم بر بازار است، بطور جدی روی يک استاندارد يونيکد فارسی کار نکرد و با دستکاری روی فونت (قلم) های عربی و اردو، ملغمه ای ساخت که با همه زشتی هايش تا حدی کار کاربران ايرانی را "راه می انداخت".

ديگران نيز هر يک کوشيدند قلم ها و سيستم های فارسی ساز متفاوتی را عرضه کنند که به دليل فقدان استاندارد واحد، روی همه کامپيوتر ها و سيستم ها درست اجرا نمی شد. حداقل تا جايی که به صفحات فارسی اينترنت صدای آمريکا مربوط است، اگر هر يک از فونت های زير که بعضاً حتماً روی ويندوز وجود دارند، روی کامپيوتر باشد بايد صفحات ما باز شود:

Nesf, Arial, Times New Roman, Tahoma, Arabic Typesetting .

برای ديدن اينکه چه فونت هايی را داريد:

My Computer/ Control Panel/ Fonts

با اين مقدمه کوتاه، در اينجا چند راهنمايی برای انجام localization يا "بومی " کردن سيستم عامل ويندوز داريم. با اين هشدار که حتی بعد از انجام اين دستورات هم ممکن است کامپيوتر شما صد در صد فارسی نشود و قادر به خواندن برخی صفحات فارسی، بخصوص ايميل email نباشد.

زيرا بحث ايميل يا پست الکترونيک، گذشته از مسئله فونت، به مسايل ديگری نيز بستگی دارد، مانند Mime و يا نحوه پيکربندی سِروِر های حامل و غيره که در مطلب ديگری، به آن بطور مجزا خواهيم پرداخت.

در نسخه های ويندوز 98 و 2000، به ترتيب زير کليک کنيد:

My Computer/ Control Panel/ Regional Options

در کِرکِره ای که می گويد: Your local (location)، اگر روی مثلث دست راستِ کرکره کليد کنيد، جزو فهرست زبان ها farsi را نيز بايد ببينيد.

در جعبه زيری: Language Settings for the System در اين قسمت نيز بايد قوطی Arabic و Farsi را ببينيد.

مجدداً به بالای همين صفحه نگاه کنيد. Input locals را می بينيد. پس از کليک روی آن، input language يا methods يا Installed input locals را می بينيد. در آنجا هم بايد قوطی Farsi مشاهده شود.

اگر آنجا نبود، دگمه Add يا Change را فشار دهيد. يک پنجره با دو کرکره باز می شود، به اسم Add Input local. روی مثلث دست راست کليک کنيد و فارسی را در بين زبان ها انتخاب کنيد. با کليک روی آن و سپس O.K اضافه خواهد شد.

در ويندوز XP نيز روال کار همين است، هر چند ممکن است نام ها فرق کند:

Control Panel/ languages/ Text Service and input languages/ Details / Settings/Default input languages

بايد در اينجا فارسی را نيز ببينيد؛ ولی مجبور به کليک کردن روی آن نيستيد، چون زبان default به معنای زبانی است که وقتی کامپيوتر شروع می کند، علامت آن را به صورت EN يا اگر فارسی شده باشد FA در بالای کامپيوتر يا در پائين آن می بينيد و می توانيد با کليک کردن روی علامت، نوع زبان و صفحه کی بورد keyboard را عوض کنيد.

XS
SM
MD
LG