لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

Brownback criticizes talks with Iran انتقاد سناتور بران بک از گفتگو با جمهوری اسلامی - 2003-05-14


سنای آمريکا: پريچهر فرزام

دفتر سناتور "سام براون بک" اعلاميه مطبوعاتی زير را روز دوازدهم ماه مه در اختيار رسانه های گروهی قرار داد. اين اعلاميه با توجه به مطلبی بود که به صورت خبر صبح آن روز، در روزنامه USA Today درج شده بود.

ساعاتی بعد، رويتر گزارش کرد که گفتگوهای ايران و ايالات متحده آمريا در مورد افغانستان و عراق است نه تجديد رابطه. در مقام عضو ارشد کميته روابط خارجی مجلس سنای آمريکا، سناتور" براون بک" جلسات گفتگوئی را که بين ايالات متحده آمريکا و ايران تشکيل شده است مورد انتقاد قرار داد.

سناتور "براون بک" گفت از خواندن گزارش های تشکيل جلسات محرمانه بين ايران و آمريکا طی چند ماه گذشته، بسيار ناراحت شده است.

سناتور "براون بک" گفت " حکومت ايران اخيراً چه کرده است که شايسته برگزاری جلسه ای با نماينده ويژه ايالات متحده آمريکا باشد.

وی گفت همين چند هفته قبل بود که وزارت امور خارجه، آخرين فهرست حکومتهائی را که حامی تروريست هستند اعلام کرد. ايران، با حمايت مستقيم از حزب اله که گروه اصلی گسترش و توسعه تروريسم در منطقه است در راًس اين فهرست قرار دارد.

"شما نمی توانيد با افرادی معامله کنيد که هرگز به قول خود پای بند نيستند. حکومت ايران ماًمورين خود را برای تحريک شيعيان، به داخل عراق فرستاده است. چطور ما می توانيم حتی فکر کنيم که اين حکومت از فعاليت هائی اين چنين دست برميدارد".

اگر ما پس از اينکه صدام حسين و طالبان را در افغانستان بر کنار کرديم، با حکومت ايران معامله کنيم، در حقيقت هيچ کاری بجز کمک به ايران برای صدور حکومت استبدادی ستمگرانه اش نکرده ايم. حکومت ايران، نوعی از حکومت است که تروريسم را به جهان صادر می کند، بطور فعالی در صدد نابودی اسرائيل است و برنامه جنگ افزارهای نابودی همگانی را دنبال می کند.

سناتور "براون بک" در ادامه سخنان خود می گويد "ما نمی توانيم دو گونه عمل کنيم. يا ما از مردم ايران حمايت ميکنيم و يا با اصلاح طلبان نا موفقی که در کنترل افراط گرايان مذهبی حکومت ايران هستند، وارد گفتگو می شويم".

اکنون لحظه های حساس و با اهميتی در تاريخ است. ما در تقاطع حقيقت هستيم. برای آمريکا مهم است که راهی را دنبال کند که به نابودی و مرگ حکومتهای استبدادی بينجآمد.

برای ادامه اين راه، لازم است که سياست اِيالات متحده بطور استوار در حمايت از مردمی باشد که مورد جور و ستم قرار گرفته اند نه حکومتهائی که عامل اين جور و ستم عليه مردم خود بوده اند. اين تنها برای امنيت ما نيست بلکه عمل درستی است که بايد انجام شود.

XS
SM
MD
LG